BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÇELİK BÜYÜKELÇİLERİ KABUL ETTİ

İlk olarak Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Araki ile görüşen Bakan Çelik, iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek, Büyükelçiyle kültürel siyasi ilişkileri çok boyutlu geliştirme konusunda çalışacaklarını söyledi.

 
 
"DOSTLUK VE KARDEŞLİK" TÜRK-JAPON İLİŞKİLERİNİN TEMELİDİR
 
“Büyükelçi bizim eski dostumuzdur. En son kendisiyle bir araya gelişimiz üzücü bir olay vesilesiydi. Dr. Miyazaki Van’daki depremde Türk halkının yardımına gelmiş ve orada hayatını kaybetmişti. Bende kendisi için Parti Dış İlişkiler Başkanlığı’nda anma bölümü yaptım. Dolayısıyla bizim Japonya ile ilişkimiz her zaman karşılıklı dostluk, kardeşlik, birbirinin zor durumunda yardımına koşmak şeklindedir.”
 
 
JAPONYA İLE İŞBİRLİĞİMİZ SÜRDÜRECEK
 
“Değerli Büyükelçimizle bundan sonra da işbirliği içerisinde olacağız. Japonya ile Türkiye arasındaki karşılıklı birbirini tanıma ve siyasi, kültürel ilişkileri çok boyutlu geliştirme konusunda birlikte çalışmalar yapacağız.”
 
 
TÜRK-JAPON İLİŞKİLERİNİN 90’INCI YILI
 
“Türkiye ile Japonya arasında diplomatik münasebetlerin 90’ıncı yıldönümü önemli bir fırsat. Aslında Türkiye’de Japon kültürü nispeten tanınıyor ve bu kültüre karşı artan bir ilgi var. Ayrıca insanlık tarihi içerisindeki çok boyutlu kültürlerden bir tanesidir. Aynı şekilde Japonya’da da Türk kültürüne büyük bir ilgi var. Dolayısıyla Japonya’nın Türkiye’de yapacağı Japon kültürünü tanıtmaya yönelik her türlü etkinliğe tam destek vereceğiz. Onların benzerlerini Japonya’da yapmak konusunda da bir eylem planı, bir takvim belirleyeceğiz.”
 
Bakan Çelik, Kiyoshi Araki ile görüşmesinin ardından İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli’yi kabul etti. Büyükelçiyi yeni görevi dolayısıyla kutlayan Bakan Çelik, görüşmede dost ve kardeş İran devletiyle siyasi, ekonomik, kültürel her konuda yoğun bir işbirliği olduğuna vurgu yaptı.
 
 
SORUNLAR İLİŞKİLERİMİZE ENGEL DEĞİL
 
“Bugün pek çok devletin henüz var olmadığı zamanlardan beri İran ile aramızda ilişki var. Uzun yıllara dayanan bu ilişkinin kendine özel bir karakteri, mahiyeti var. Devletlerarasında zaman içerisinde çeşitli siyasi, ekonomik olaylar sebebiyle sorunlar çıkabiliyor. İran ile uzun süreli büyük ve derinlikli ilişkimiz bizim varolan sorunları paranteze alarak ilişkilerin diğer alanlarını geliştirmemizi hiçbir zaman engellemedi. Dost ve kardeş İran ile çeşitli zamanlarda ortaya çıkan sorunlarımızı paranteze alıp ileriye bakma tecrübemizi daha da geliştireceğiz.”
 
 
SURİYE’DE BOSNA BENZERİ BİR DRAM SERGİLENİYOR
 
“Suriye rejimine yaklaşım konusunda İran ile aramızda yaklaşım farklılığı olduğu belli. Esad rejiminin kesinlikle meşruiyetini kaybettiğini ve yönetimden gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mesele Suriye ile Türkiye arasında ikili bir mesele değildir. Mesele meşruiyetini kaybetmiş Baas rejimiyle uluslararası toplum arasındaki bir meseledir. Suriye’de Bosna’dakinin benzeri bir dram sergileniyor.”
 
 
TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİNİN ARACIYA İHTİYACI YOKTUR
 
“Suriye konusunda İran ile net bir anlaşmazlığımız var. Ancak bizim köklü bir tarihi geçmişimiz var. Dolayısıyla ilişkilerimizde ortaya çıkan sorunları kendi bağlamında tutup, diğer alanlardaki işbirliğimizi genişletebilecek bir tecrübeye sahibiz. İran ile ilişkilerimizde başka devletlerin aracılığına veya tercümesine ihtiyaç duymuyoruz.”
 
 
TÜRKİYE MEZHEP TEMELLİ SİYASET GÜTMÜYOR
 
“Suriye’de akan kanın durması bizim esas meselemizdir. Suriye halkının serbest ve hür seçimlere gitmesi ile gelecek iktidarın Suriye’yi yönetmesidir. Suriye’de bütün kesimlerin temsil edildiği bir yapının kurulmasını istiyoruz. Suriye’de ve bölgede mezhep temelli bir çatışmayı arzu etmiyoruz. Türkiye mezhep temelli bir siyaset gütmemektedir.”
 
 
DEVLET-SANAT İLİŞKİSİ SİVİLLEŞMELİDİR
 
“Tiyatrolarda mesele devlet-sanat ilişkisinin yeniden düzenlenmesi meselesidir. Bizim şu andaki devlet-sanat ilişkimiz devletçi ve geri kalmış bir modeldir. Devlet-sanat ilişkisinin sivilleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’de siyasetin sivilleşmesi konusunda çok yol alındı. Fakat kültürün sivilleşmesi, kültürel alanın çoğulculaşması ve özgürleşmesi konusunda maalesef yeterli mesafe alınamadı. Bu konuda tam bir değişikliğe gideceğiz. Bu süreçte atacağımız adımlar Avrupa Birliği standartlarında olacak. Bununla ilgili taslağımız hazır. Yakında meclise sevk edeceğiz.”
 
(29.05.2013)
  • Japonya Büyükelçisi
  • Japonya Büyükelçisi1
  • İran Büyükelçisi1
  • İran Büyükelçisi2
  • Fransa Büyükelçisi 1
  • Fransa Büyükelçisi 2