BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

DOĞU VE GÜNEYDOĞULU ÇOCUKLAR DENİZLE TANIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle yürütülen "Haydi Gençler Müzeye" Projesi kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin'den İstanbul'a gelen öğrenciler tekneyle boğaz turu yaptı. Valilikler tarafından belirlenen ve İstanbul'a ilk kez gelen öğrenciler boğazın eşsiz güzelliğinin yanı sıra boğazda denizle de tanışmış oldu.
 

 
TOPKAPI SARAYI'NIN BÜYÜSÜ
 
İstanbul’u ve müzeleri ilgiyle gezen çocuklara Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ile Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürü Çetin Aslan ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili eşlik etti. Ayasofya Müzesi önünde toplu fotoğraf çekiminin ardından rehberler eşliğinde Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı’nı gezen öğrenciler, tarihi kitaplardan ve güncel dizilerden öğrendiklerini söyleyerek, ekranlarda seyrettikleri yerlere ve özellikle de padişah türbelerine büyük bir ilgi gösterdi.
 
ÇOCUKLARDA MÜZE BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ
 
Gelecek nesiller için müze bilinci oluşturmasının önemine vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Ayasofya Müzesi önünde yaptığı açıklamada çocukları ilk defa bulundukları illerden dışarı çıkarak İstanbul’u görmelerini sağladıklarını söyledi. Organizasyona Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin de (TÜRSAB) destek verdiğini belirten Arıcı, “Bize bırakılan kültürel mirası onlar aracılığı ile ileriki nesillere nasıl aktarılacağını göstermiş oluyoruz” dedi.
 
 BOĞAZDA DOĞU EZGİLERİ
 
Müze gezilerinin ardından Kabataş İskelesi'ne gelen 87 ilköğretim ve lise öğrencisi, tekneye binerek boğaz turuna çıktı. İstanbul Boğazı'nı ilk kez gören öğrenciler, teknede hatıra fotoğrafı çektirdi. Halay çeken ve Türkçe-Kürtçe türküler söyleyerek eğlenen öğrenciler tekne gezisinden dolayı çok heyecanlandıklarını dile getirerek, yaşadıklarını arkadaşlarına anlatacaklarını söyledi.