BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK HEYETİ PORTEKİZ’DE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Portekiz’deki programı çerçevesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Sintra kentinde Ulusal Sarayı ve Pena Sarayı'nı gezdi. Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e Sintra’daki incelemelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik etti.
 
 
Heyet ilk olarak 8. yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından inşa edilen Ulusal Sarayı gezdi. 1800'lü yılların sonuna kadar kraliyet ailesi tarafından kullanılan saray, 1910’da cumhuriyetin ilanıyla ulusal anıt kategorisine alındı. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 1995 yılında giren sarayın, bazı bölümlerindeki süslemelerde Türk bayraklı gemiler de yer alıyor. Portekiz ziyareti boyunca ülkeye ve tarihine ilişkin değerlendirmelerini sosyal ağda paylaşan Bakan Ömer Çelik’in, Saraydan izlenimlerini aktardığı yer de yine soysal ağ oldu.
 
Heyet, daha sonra Sintra'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan bir diğer yapısı Pena Sarayı'na geçti. 1840 yılında kraliyet ailesinin yazlık ikametgahı olarak yaptırılan Pena Sarayı, Gotik, Mısır, Endülüs ve Rönesans mimarilerinden örnekleri aynı çatı altında toplamasıyla dikkati çekiyor. Portekiz'in yedi harikasından biri kabul edilen saray, müze olarak kullanılıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’in de yer aldığı heyet, Sintra’daki incelemelerini tamamladıktan sonra Lizbon’a geçti. Lizbon programına Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün, Silva Çifti onuruna verdiği resepsiyonla devam eden heyet, resepsiyon öncesinde klasik Türk müziği eserlerinin seslendirildiği konseri dinledi. Konser ve resepsiyonun verildiği salonlarda İzzet Keribar’a ait İstanbul ve Lizbon fotoğrafları sergilendi.
 
Bakan Çelik ziyaretin ilk gününde de Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekilerle birlikte Portekizli şair Luis Vaz de Camões’in mezarını ziyaret etmiş ve ardından 1501 yılında Vasco da Gama’nın Hindistan’a yaptığı ilk seferden dönüşünün anısına inşa ettirilen manastırı gezmişti.
 
Yine ilk gün temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Passos Coelho huzurunda iki ülke arasında imzalanan bir dizi anlaşmadan; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Portekiz Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim, Bilim, Teknoloji, Yüksek Öğrenim, Kültür, Spor, Gençlik ve Basın-Yayın Alanlarında 2013-2016 Yıllarına İlişkin İşbirliği Programı" anlaşması  Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Sacadura Cabral Portas ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından imzalandı.
 
Portekiz ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e eşlik eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik heyetle birlikte bugün yurda dönüyor.
 
(08.05.2013)