BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTANBUL CAZIN YILDIZLARIYLA AYDINLANIYOR

KÜRESEL KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI İSTANBUL”DA MUHTEŞEM KONSER

 
Özünde “diyaloğun ritimle birleşimi”ni barındıran caz, kültürlerarası diyaloğun önemine vurgu yapmak için özel bir etkinlikle, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü ile yeni bir boyut kazandı.
 
 
Thelonious Monk Caz Enstitüsü ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Hancock’un girişimiyle geçen yıl ilk kez kutlanan Uluslararası Caz Günü’nde dünyanın dört bir yanında 24 saat boyunca caz müziği yapılması, dinlenmesi ve konuşulması hedefleniyor. Ve cazın simge isimleri, akademisyenler, sanatçılar, yazarlar ile düşünürlerin deneyimlerini ve performanslarını yedi kıtada, 195 ülkede paylaşması, paylaşırken kurulan bağın cazla muhteşem bir şölene dönüşmesi amaçlanıyor.
 
O şölenin merkez kenti bu yıl İstanbul… Bu yıl cazın kalbi medeniyetlerin ve kültürlerin buluşma noktası İstanbul’da atıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü’nde Aya İrini “Kutsal Barış” 30 Nisan akşamı “cazın yıldızları”yla aydınlanacak.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen yıldız müzisyenler aynı sahnede buluşacak Aya İrini’de…
 
Müzik direktörlüğünü John Beasley’nin üstlendiği bu çok özel konserde başta dünyaca ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock olmak üzere Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve ünlü birçok müzisyen sahnede olacak.
 

BÜYÜLÜ GECEYİ CAZSEVERLER WWW.KULTUR.GOV.TR DEN TAKİP EDEBİLECEK

 
Cazın muhteşem ezgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı web sayfasından müzikseverlere ulaşacak. Bakanlık sitesindeki “Basın Odası” alt başlığını açıp, “Güncel” üst başlığından “Bakanlık Gündemi”ne erişen ziyaretçiler, buradaki “Canlı Yayın-Uluslar arası Caz Günü” başlığından Aya İrini’deki konseri bulundukları ortama taşıyacaklar.
 
(30.04.2013)