BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTANBUL CAZ'A DOYACAK

CAZSEVERLER İSTANBUL'DA BULUŞUYOR

 
KÜRESEL KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI İSTANBUL”DA CAZ BİR BAŞKA
 
İlki doğduğu kent New Orleans’ta yapılan Uluslararası Caz Günü, bu yıl ikinci kez cazseverlere İstanbul’da “merhaba” diyecek…
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliyle gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü’nün yerel ortaklığını İstanbul Caz Festivali üstleniyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, gün dolayısıyla Çırağan Palace Kempinski’de 29 Nisan akşamı bir resepsiyon veriyor, Uluslararası Caz Günü Konseri de 30 Nisan akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleşecek…
 
Dünyanın dört bir yanından gelen yıldız müzisyenler aynı sahnede buluşacağı etkinliğin müzik direktörlüğünü John Beasley’nin üstleniyor. Bu çok özel konserde başta dünyaca ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock olmak üzere Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve ünlü birçok müzisyen sahnede olacak. Etkinlik, aynı zamanda internet üzerinden (http://live.jazzday.com/) de canlı olarak müzikseverlere ulaşacak.
 
Uluslararası Caz Günü, Thelonious Monk Caz Enstitüsü ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Hancock’un girişimiyle, cazın dünya çapında kültürlerarası diyalog ve anlayışı artırmakta oynadığı eşsiz rolü vurgulamak ve teşvik etmek amacıyla UNESCO üyesi ülkeler tarafından benimsendi.
 
Her yıl 30 Nisan’da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü’nde, dünyanın dört bir yanında 24 saat boyunca caz müziği kutlanıyor, araştırılıyor ve icra ediliyor. Böylece Caz müziğinin güzelliğini, ruhunu ve prensiplerini benimsemiş cazın simge isimleri, akademisyenler, besteciler, müzisyenler, dansçılar, yazarlar ve düşünürler deneyimlerini ve performanslarını yedi kıtaya yayılmış büyük ve küçük kentlerde serbestçe paylaşırken aralarındaki işbirliklerinin de çoğalması hedefleniyor…
 
UNESCO ve Birleşmiş Milletler’in resmi takvimlerinde yer alan Uluslararası Caz Günü’nün programı ve etkinlikleri her yıl UNESCO’ya üye 195 ülke tarafından düzenleniyor.
 
UNESCO, Türkiye Cumhuriyeti ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve İstanbul’un merkezinde olacağı Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında 30 Nisan günü aralarında Arjantin, Avustralya, Kore, Fransa, Gabon, Malezya, Trinidad, Meksika, Danimarka, Hindistan ve Tobago’nun da bulunduğu 30’dan fazla ülkede yaklaşık 80 etkinlik yapılması planlanıyor.
 
(29.04.2013)