BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TELİF HAKLARI ÖDÜLLERİ SANAT DÜNYASINI BULUŞTURDU

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi.

 

Gecede önemli mesajlar veren Bakan Çelik "Fikri mülkiyet bir milleti millet yapan en temel kavramlardan bir tanesidir" dedi.

 

Bakan Çelik sanat dünyasına, terörü bitirmek için yürütülen çözüm sürecine ilişkin mesajlar da verdi.

 

Orhan Gencebay sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı gecede okuduğu şiirle birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK VE SANAT DÜNYASINI BULUŞTURAN GECENİN AYRINTILARI

     

Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkemizin kültürel hayatına katkı sağlayan sanatçı ve kurumlara telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecinde yaptıkları katkılar ve kamuoyunda yarattıkları etkinin onurlandırılması amacıyla "Telif Hakları Ödülleri" verdi.

 

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini bulan ödüller kültür, sanat, basın ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in kültür sanat çevreleriyle ilk kez buluştuğu törene TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, meslek birlikleri temsilcileri ile kültür-sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

 

BAKAN ÇELİK SANATÇILARA SESLENDİ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik gecede yaptığı konuşmada fikri mülkiyetin önemine değinerek, "Fikri mülkiyet bir milleti millet yapan en temel kavramlardan bir tanesidir" dedi. Bir milletin, bir devletin kalıcı olmasının ölçüsünün kültür olduğunun altını çizen Çelik, geleceğe yön verebilmek ve gelecekte de var olmak için kültür devletini yaşatmak gerektiğini söyledi.

 

Devletlerin ve milletlerin de fikri mülkiyeti olduğuna vurgu yapan Çelik, varoluşun esasının fikri mülkiyet olduğunu ifade etti.

 

BİR DEVLETİN KALICI OLABİLME ÖLÇÜTÜ

 

"Bir devletin, bir milletin kalcı olmasının ölçütü nedir dediğinizde önünüze kültür kavramı çıkar. Bir devlet, bir millet kültür devleti olabildiği oranda geleceğe kendisini taşıyabilmektedir. Bir millet bir kültür devleti kurup yaşatabildiği oranda geleceğe yön verebilmektedir. Tabi fikri mülkiyetin bir başka anlamı daha var.

 

Devletlerin ve milletlerinde fikri mülkiyetleri vardır. Varoluşun esası fikri mülkiyettir. Örneğin çok yakın zamana kadar -bu oturmuş bir gelenek ama bunu yeniden icra ediyoruz- Beşiktaş'taki Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi'nin açığından geçen savaş gemilerinin Barbaros Hayrettin Paşa'ya selam durması, saygı duruşuna geçmesi milletimize ait fikri mülkiyetin devletimize ait geleneğidir."

 

TÜRK SİYASET ADAMLARININ 23 NİSAN İLE VERDİKLERİ MESAJ

     

"23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan etmesi milletimize ait bir gelenektir. Bir devletin devlet ve siyaset adamları geleceğe o çocukları koltuklarında görmek istediklerini göstererek bakıyorlar. Bunun fikri mülkiyeti devletimize, milletimize aittir. Orhun Abideleri'nin fikri mülkiyeti bize aittir. Mostar Köprüsü'nün fikri mülkiyeti bize aittir. Bugün siyasi çalkantılar içerisinde boğuşan Mali'deki, Timbuktu'daki yazma eserler kütüphanesinin fikri mülkiyeti bize aittir. Dolayısıyla milletimizin fikri mülkiyeti, devletimizin fikri mülkiyeti Anadolu toprakları ile sınırlı da değildir. Misak-ı Milli ile sınırlı da değildir. Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Akdeniz'den, Karadeniz'den, dünyanın her coğrafyasından medeniyet adına fikri mülkiyetinin bize ait olduğu eserler ortaya konulmuştur."

 

Avrupa ve Paris adlarının fikri mülkiyetinin bize ait olduğunu da hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, bu adların Anadolu'nun batısında yaşamış bir kavmin adı olduğunu ve Avrupalılara bu isimleri bizim ihraç ettiğimizi söyledi.

 

SANAT CAMİASINA ÇÖZÜM SÜRECİ MESAJLARI

     

Yaşanılan pek çok siyasi tartışmanın arkasında kültürel sorunlar ya da bunların çözümünde büyük kültürel uzlaşmalar olduğunu ifade eden Çelik, sosyal barışın yeniden tesis edilmesi için çözüm sürecinin devam ettiğini bildirdi.

 

Bakın bugün yaşadığımız pek çok siyasi tartışmanın arkasında ya kültürel sorunlar var. Örneğin bugün konuştuğumuz, bu ülkeye barış gelsin diye bu ülkenin sosyal barışı yeniden inşa edilsin diye konuştuğumuz çözüm sürecinde bu modelin ortaya çıkmasını - dünyada İngiltere modelinden, İspanya modelinden çokça bahsedildi. Hepimiz okuduk bunları  ama bugün ortaya konulan bu modelin fikri mülkiyeti devletimize ve milletimize aittir.

 

Ama en önemlisi de bu çözüm sürecinde siyasetin bir zemin oluşturarak çözümün halkla paylaşılması konusunda akil adamlar heyeti başta olmak üzere kültür insanlarının, ekonomi insanlarının, sanat insanlarının bu barış sürecinde, bu çözüm sürecinde öncü rol üstlenmesinin fikri mülkiyeti devletimize ve milletimize aittir.

       

Dolayısıyla kültür esasında bir milletin sorun çözme kapasitesinin toplamıdır. Siyasete vizyon verecek olan, gelecek nesillere vizyon verecek olan ve geleceğimizi hangi ortak dil, hangi bir arada yaşama kodları üzerinde inşa edeceğimizi ortaya koyacak olan kültür hayatı kuşkusuz arkasındaki kültür adamlarının fikri mülkiyetlerinin korunmasıyla ayakta duracaktır. Kültür enstitüsü ile ayakta duracaktır.

 

FİKRİ MÜLKİYETLERİN KORUNMASININ ÖNEMİ

 

Biz Moğolistan'a Bosna'dan Asya'nın içlerine kadar bütün bir medeniyet havzasında sadece ordularımızla değil, sadece siyasi modellerimizle değil esas olarak kültürel birikimimizle damga vuruyoruz. Bu açıdan sanatçılarımızın, kültür adamlarımızın fikri mülkiyetlerinin korunmasını sadece hukuki bir mesele olarak görmüyorum. Bu devletin, bu milletin varoluşunun bekasının teminatı olarak görüyorum. Kuşkusuz güçlü bir demokrasimiz olacaktır; güçlü bir temel hak ve hürriyetler düzenimiz olacaktır; güçlü bir dış politikamız olacaktır; güçlü bir ekonomimiz olacaktır; ama tüm bunları yaşatacak, kuşatacak olan güçlü bir kültür hayatıdır. Bu da kültür ve sanat insanlarıyla mümkündür. Onların fikri mülkiyetinin korunması, emeklerinin teslim edilmesi, emeklerine saygı duyulması, emeklerine selam durulması onun korunmasıyla mümkündür. Bunun teşvik edilmesiyle mümkündür. Tabi bu konudaki duyarlılık giderek artıyor. Ama bu gecenin de en anlamlı tarafı bunun toplumsal bir duyarlılığa dönüştürülme çabasıdır.

 

Bunun tek tek bireylerin inisiyatifine dönüştürülmesi çabasıdır. Çok değerli kurumlarımız ve bu kurumlarımızın başında kültür ve sanat dünyasıyla içiçe olan işadamlarımız, bürokratlarımız, yöneticilerimiz, siyasetçilerimiz  bu konuda hassasiyet gösteriyorlar. Biz de Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesindeki bu düzenlemeleri daha iyi bir noktaya getirmek için Bakanlık olarak çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonrasında edebiyat eserlerinin, sinema eserlerinin, müzik eserlerinin aynı şekilde patent, marka, teknoloji buluşlarının arkasındaki fikri mülkiyetin korunması konusunda çok daha güçlü bir irade ortaya koyacağız. Çünkü biz bunu sadece bir hak hukuk meselesi değil, milletin varoluşunun esasını oluşturan bir mesele olarak görüyoruz. Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde bu iradeyi ortaya koyacağız. Hatta daha ilerlere taşıyacağız. Bunu  bahsettiğim bütün bu tartışmaların ülkenin geleceğe yürümesindeki temel zemin olarak algılıyoruz.

 

SOSYAL BARIŞIN KORUNMASI SANATÇILARIN ELİNDE

 

Siyaset adamları olarak bizler sizin yarattığınız ortak ilim ortak kodların hemen arkasında, sizin bu memlekete barış ve kardeşlik adına hediye edeceğiniz duygudaşlığın ve kaderdaşlığın ve bunun üzerine oluşacak geleceğin zeminini oluşturmak zorundayız. Ama duygudaşlığı, kaderdaşlığı bundan sonra sosyal barışın korunmasını, geleceğe yürümemizin ortak dilinin oluşturulmasını siz sağlayacaksınız.

 

GENCEBAY'DAN KARDEŞLİK MESAJI

 

Gecede ödül alan Orhan Gencebay ise 17 yıl önce yazdığı "Gelin birlik olalım yarın çok geç olmadan. Gelin dirlik bulalım vazgeçin öç almadan. Nefreti yok edelim gel sen de katıl bize. İntikam eşkıyası sevgiyle gelir dize. Yedi düvel elinden kim kurtardı bu yurdu? Mehmetçik değil miydi Lazı, Çerkezi, Kürdü? Hangimizin ecdadı feda olmadı yurda? Hangi bahçeden bir gül solmadı bu uğurda? Düne kadar Bosna'da kırılırken soydaşın. Sana senden başka dost çıkı mı düşün taşın. Asırlardır dinmedi bir bölücü ninnisi. Aynı dinden değil mi Alevisi Sünnisi? Bin kere lanet olsun Yezit denen deliye. Muhabbetle bağlıyız Muhammed'e, Ali'ye. Geçin o sınıfları geçin kardeşim geçin. Barışta buluşalım mutlu Türkiye için. Düşman sevindirmenin ne alemi var şimdi? Milletçe kenetlenip sarılmamız kar şimdi" şiirini okuyarak birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

 

TELİF HAKLARI ÖDÜLLERİ

       

"Toplumsal Duyarlılığa Katkı" temasıyla Dünya Fikri Mülkiyet Günü'nde düzenlenen ve bundan sonraki yıllarda da gelenekselleştirilmesi düşünülen "Telif Hakları Ödülleri"ne sanatçı Orhan Gencebay, yazar Ayşe Kulin, yazar İskender Pala, moda tasarımcısı Mehtap Elaidi layık görülürken; ödülün kurumsal sahipleri arasında da Doğuş Yayın Grubu, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü yer aldı.

        

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından sanatçı Yılmaz Erdoğan ile ressam Eşref Armağan'a "WIPO Yaratıcılık Ödülü"nün takdim edildiği gecede; WIPO temsilcisi Onur Katbi'ye de  telif hakları alanında WIPO ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalarda ve kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerinde göstermiş olduğu özverili çalışmalardan dolayı "Onur Plaketi" verildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) işbirliğinde korsanlık ve taklit ile mücadele konusunda hazırlanan kamu spotunun tanıtımının yapıldığı gecede Gürol Ağırbaş ve orkestrası mini bir konser verdi.

 

 

  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Telif Hakları Ödül Gecesi'nde sanat dünyası ile bir araya geldi