BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“TELİF HAKLARI ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULUYOR

*     Bu akşam ilklere imza atılıyor…
 
*     İlk kez düzenlenen “Telif Hakları Ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in kültür ve sanat dünyasıyla buluşmasına ev sahipliği yapıyor…
 
*     Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan, artık gelenekselleşecek “Telif Hakları Ödülleri” ile anılacak…
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemizin kültürel hayatına katkı sağlayan; sanatçı Orhan Gencebay, yazarlar Ayşe Kulin ve İskender Pala, moda tasarımcısı Mehtap Elaidi ile Doğuş Yayın Grubu, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecinde yaptıkları çalışmalar ve kamuoyunda yarattıkları etkinin onurlandırılması amacıyla “Telif Hakları Ödülleri” verilecek.
 
“Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olan 26 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde, saat 19.00'da düzenlenecek olan ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, kültür, sanat, basın ve iş dünyasının önde gelen isimleri, kültür endüstrilerini oluşturan sektör temsilcileri ve meslek (telif) birliklerinin temsilcileri katılacak.
 
Burcu Kara ile Mete Horozoğlu'nun sunuculuğunu yapacağı törende ayrıca, “Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)” tarafından sanatçı Yılmaz Erdoğan ve ressam Eşref Armağan'a da  “WIPO Yaratıcılık Ödülü” takdim edilecek.
 
Telif  hakları alanında WIPO ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalarda ve kamuoyunu bilinçlendirme faaliyetlerinde göstermiş olduğu özverili katkılarından dolayı ödül gecesinde WIPO temsilcisi Omar Katbi'ye de 'Onur Plaketi' sunulacak.

Bakanlık Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) işbirliğinde korsanlık ve taklit ile mücadele konusunda kamuoyunu bilinçlendirme amacıyla hazırlanan ve Orhan Gencebay, Ayşe Kulin, İskender Pala, Mehtap Elaidi’nin yer aldığı kamu spotunun tanıtımının da yapılacağı törene Gürol Ağırbaş ve orkestrası müzikleriyle renk katacak.

Tema: “Toplumsal Duyarlığa Katkı”

Teması “Toplumsal Duyarlılığa Katkı” olarak belirlenen “Telif Hakları Ödülleri”; fikri mülkiyetin öneminin vurgulanması, etkin bir fikri mülkiyet koruma sistemi ile daha gelişmiş bir kültür endüstrisi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmesi konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturulmasını amaçlıyor.
 
Bakanlık, ilki bu yıl düzenlenecek olan ve bundan sonra da her 26 Nisan’da gerçekleştirilecek etkinliklerle telif haklarının korunması hususunda toplumsal bilincin yükseltilmesini ve bu suretle de fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesini hedefliyor.
 
Söz konusu ödül töreni, aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK’in kültür ve sanat dünyası ile ilk kez bir araya gelmesi açısından da önem taşıyor.