BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ÖMER ÇELİK: “BAKANLIĞIMIZ KÜLTÜR VE SANAT HAYATIMIZIN HASMI DEĞİL HISMIDIR”

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin onur konuğu olduğu Londra Kitap Fuarı çerçevesinde gittiği İngiltere’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  
  
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütün sanatçıların Bakanlığı olduğunu söyleyen Ömer Çelik Bakanlığın kültür ve sanat hayatımızın hasmı değil hısmı olduğunu ifade etti. 
  
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sadece Bakanın, siyasilerin yöneteceği bir yer olmadığının da altını çizen Bakan Çelik, “Burası her hangi bir sektörü temsil etmiyor. Ülkenin geçmişini, geleceğini ve bugününü temsil ediyor. Dolayısıyla kültür ve sanat adamlarıyla bu Bakanlığın politikalarının ortak belirlenmesi gerekiyor. Ben buna açığım” dedi. 
  
Medeni ve demokratik bir diyalogdan yana olduğunu belirten Bakan Çelik, ayrım gözetmeksizin ülkenin her kesiminin hassasiyetini gözetmek durumunda olduklarını söyledi.
 
Türkiye’yi tek bir renge indirgeyerek kültür politikalarının üretilemeyeceği vurgulayan Ömer Çelik, tüm renklere sahip çıkarak, kozmopolit yapının korunması gerektiğini ifade etti.
 
Piyanist ve besteci Fazıl Say’a verilen hapis cezasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Çelik, böyle tabloların ortaya çıkmasını temenni etmediklerini ve düşünce hürriyetinin temel değer olduğunu söyleyerek; ancak toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren konulardaki hassasiyetlere de özellikle dikkat edilmesinin önemine işaret etti.

(16.04.2013)