BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK EDEBİYATI BOSNA HERSEK VE MACARİSTAN’DA OKURLARLA BULUŞUYOR

Türkiye’nin kültürel, sanatsal ve edebi zenginlikleri, dünyanın yayıncılık ve telif hakları alanında en önemli fuarlarından olan “Londra Kitap Fuarı”nın ardından Macaristan ve Bosna Hersek’te okurlarla buluşacak.  
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinatörlüğü ve Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesince her iki ülkede de hazırlanan 60 metrekarelik standlarda Türk edebiyatı uluslararası yayıncılara tanıtılacak. 
 
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 17-22 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan “25. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı”nda Türk dünyasının seçkin eserleri okuyucuların hizmetine sunulacak. 
 
Türk Edebiyatının Dışa Açılımı Programı (TEDA) kapsamında uluslararası yayıncılarla görüşmelerin de gerçekleştirileceği fuarda yer alacak 1153 kitap organizasyonun ardından Saraybosna Halk Kütüphanesi koleksiyonuna kazındırılacak.       
 
MACARİSTAN’IN EN ÖNEMLİ FUARI: “BUDAPEŞTE KİTAP FUARI”
 
Macar yayıncılar ve Kitap Satıcıları Birliği tarafından düzenlenen “Uluslararası Budapeşte Kitap Fuarı” ülkenin en önemli, bölgenin ise önde gelen fuarları arasında yer alıyor. 
 
Türk yayıncıların tanıtımına büyük katkılar sağlayacak olan Budapeşte Kitap Fuarı 18-21 Nisan 2013 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Türkiye’den 1143 kitabın sergileneceği ulusal stand 18 Nisan tarihinde saat 12.00’da ziyarete açılacak.
 
2005 yılından bugüne kadar Macar yayıncılara 27 eser için maddi destek sağlanan TEDA projesinin tanıtımının da gerçekleştirileceği fuarda yayıncılık alanında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüşmeler yapılacak.

(15.04.2013)