BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE LONDRA KİTAP FUARI’NDA ONUR KONUĞU

Türkiye’nin odak ülke olduğu Londra Kitap Fuarı çerçevesinde Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği’nde bir resepsiyon düzenlendi.

Büyükelçi Ünal Çeviköz'ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, İskender Pala, Elif Şafak, Buket Uzuner ve Doğan Hızlan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yazar ve yayıncı katıldı.Resepsiyonda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Londra Kitap Fuarı sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverlerin Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacağını vurguladı.

Türkiye'nin en büyük hazinesinin kozmopolit ve çoğulcu bir kültüre sahip olması olduğunu kaydeden Bakan Çelik, “Çoğulculuk Batı'da keşfedilmeden çok daha önce bizim kültürümüzün temellerini oluşturan bir kavramdır. Bizim medeniyet havzamız içindeki bütün büyük şehirler aynı zamanda kozmopolit şehirlerdir. Böyle bir miras bugüne tarihin ilmeğinden süzülerek geldiği için farklılıklar bizim için normaldir, herhangi bir ötekilik anlamına gelmez” dedi.

Türkiye’nin bir topraktan ibaret olmadığı ve kültürel bir mucize olduğuna dikkat çeken Ömer Çelik sözlerine şöyle devam etti:  “Türkiye, bir Ortadoğu ülkesidir ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Türkiye, bir Avrupa ülkesidir ve aynı zamanda bir İslam ülkesidir. Türkiye, bir Balkan ülkesidir ama aynı zamanda bir Asya ülkesidir. Türkiye, bir Karadeniz ülkesidir ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Farklılıklar bizim için normaldir.”
 
ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TEMELİ
 
Medeniyetlerin doğduğu ve dünyaya yayıldığı merkezlerden biri olan Anadolu’nun dünya edebiyatının temelini oluşturan önemli felsefelerin ve eserlerin üretildiği kadim bir coğrafya olduğunu da kaydeden Çelik, kültürümüzü tanımlarken çoğulculuk ve hoşgörünün altını çizmek gerektiğini ifade etti.  

Homeros'un İlyadası, Yunus Emre'nin Güldestesi ve Mevlana'nın Mesnevisi gibi doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm insanlığın zihin atlasında derin ve canlı referanslar bırakan yapıtlara topraklarımızın ilham kaynağı olduğuna işaret eden Bakan Çelik, “Bugün Londra'da bulunan edebiyatımızın seçkin temsilcileri başta olmak üzere topraklarımızın yetiştirdiği bütün değerlere ayrım yapmaksızın sahip çıktığımızı ve tüm yazarlarımızı içtenlikle desteklediğimizi huzurlarınızda bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.
 
“Bizim kültürümüzün terkibinde aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır ifadesi vardır” diyen Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Türk edebiyatını dünyaya tanıtmayı Hükümetin ve Bakanlığın görevi olarak addettiklerini de kaydederek, bu çerçevede güçlü adımlar atıldığını bildirdi.
 
Türkiye'nin Londra Kitap Fuarı'nda onur konuğu olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Bu fuar sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverler Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacaklardır” dedi.    
 
BAKAN ÇELİK: “EDEBİYATIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Londra Kitap Fuarı çerçevesinde Büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
 
Türkiye'nin Londra Kitap Fuarı'nda onur konuğu olmasının gurur verici olduğunun altını çizen Bakan Çelik, bugünden itibaren Londra’da artık Türk edebiyatının her yönüyle konuşulacağını söyleyerek, “Edebiyatımızla gurur duyuyoruz” dedi. Edebiyatımızın çok seçkin temsilcilerinin Londra’da bulunduğunu hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, burada bütün dünyanın Türk edebiyatı ile ilgili tartışmalara katılacağını söyledi.
 
Kültür meselelerinin bir ülkenin bütün meselelerini kuşatan ana çerçeve olduğuna dikkat çeken Ömer Çelik, “Kültürel meselelerdeki duruşumuz, derinleşmemiz, bunu dünyaya tanıtmamız ne kadar kuvvetliyse Türkiye'nin birikimlerini, demokrasisini, ekonomisini, dış politikasını dünyaya tanıtmamız da o kadar kuvvetli hale gelir” dedi.
 
İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'ın 17 Nisan Çarşamba günü yapılacak cenaze töreni ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Çelik, cenazeye Hükümeti temsilen katılacağını belirterek, başka devletlerin kendi liderleriyle ilgili cenaze törenleri olsun başka hususlar olsun bu tip davetlerinde bulunmayı bir hükümet görevi addettiklerini ifade etti.
 
Thatcher'ın ölümüyle birlikte tartışılan konuların dünyanın tartıştığı temel konular olduğunu da vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Thatcher'ın tarihe mal olmuş her siyasetçi gibi üzerinde çok tartışılan bir isim olduğunu ifade etti.
 
(14.04.2013)