BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK BİLGE KAĞAN VE KÜL TİGİN ANITLARININ YER ALDIĞI MÜZEYİ İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Moğalistan’ın başkenti Ulan Batur’daki Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtlarının yer aldığı müzeyi inceledi. 

 
 
Türk tarihinin en eski belgeleri olarak bilinen Orhun Vadisi’ndeki yazıtların korunduğu müzeyi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile birlikte ziyaret eden Ömer Çelik çevre sakinleri tarafından coşkuyla karşılandı. Yerel müzik dinletisinin sunulduğu ziyarette bölge halkı iki bakana da birer at hediye etti.
 
 BAKAN ÇELİK’TEN MİLLİYETÇİLİK MESAJI
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orhun Vadisi’nde açık arazide hiçbir koruma unsuru olmadan duran yazıtların 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgeyi ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyetinin koruması altına alındığını hatırlatarak; TİKA’nın burada özel ve önemli bir çalışmayı başlattığının altını çizdi. 
 
Türk tarihinin en değerli hazinlerinin böylece koruma altına alındığını belirten Ömer Çelik, bu bölgeye geliş için yol olmadığını da vurgulayarak; "Türkiye Cumhuriyeti burada 46 kilometrelik bir yol yaptı. Türk tarihinin en değerli hazineleri koruma altına alındı. Asıl milliyetçilik budur” dedi. 

(12.04.2013)