BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KIRGIZİSTAN VE MOĞOLİSTAN İLE TURİZM VE KÜLTÜREL ALANDA İŞBİRLİĞİ

Türkiye, Kırgızistan ve Moğolistan ile turizm ve kültürel alanlarda işbirliği yapmak üzere anlaşma imzaladı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kırgızistan ve Moğolistan ziyaretlerine eşlik eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik her iki ülke ile kültür ve turizm alanında önemli anlaşmalara imza attı. 
 

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Rayev ile turizm alanında işbirliğini geliştirmeyi öngören anlaşmaya imza atan Bakan Çelik, Başbakan Erdoğan’ın buradaki temaslarını tamamlamasının ardından resmi heyetle birlikte Moğolistan’a geçti. Bakan Çelik, Moğolistan’da da kültürlerarası değişimi amaçlayan kültürel, eğitsel ve bilimsel alanda işbirliği anlaşmasını imzaladı.
 
Kırgızistan’ın kalıcı istikrara kavuşmasının çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Ömer Çelik, Kırgızistan’a her gelişlerinde ülkenin gelişme yolunda daha çok mesafe kaydettiğini gördüklerini vurguladı. 
 
ÖMER ÇELİK KİTABELERİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÖZÜYLE İNCELEDİ
 
Moğolistan’daki Bilge Kaan ve Kul Tegin Anıtları’nı 8 yıl aradan sonra ziyaret etmek üzere yola çıktıklarını ifade eden Ömer Çelik, “Bilge Kağan’ın ve Tonyukuk'un görüşleri arasındaki farklar hala Türkiye'de gelenek-modernleşme tartışmalarına hafıza oluşturuyor” dedi.
 
Tarih, kültür, strateji ve dış politika düşüncelerinin önemli bir boyutunu düşünürken bu noktadan başlayarak iz sürmenin gerekli olduğunu belirten Bakan Çelik, Moğolistan’ın Türkiye'nin iki katı arazi büyüklüğüne sahip ama çok küçük bir nüfusu olan yeraltı ve üstü zenginlikleriyle dolu bir coğrafya olduğunun altını çizdi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Kul Tegin ve Bilge Kağan kitabelerini 2005 yılında Başbakan Erdoğan ile birlikte ziyaret ettiklerini ve kitabelerin o yıllarda terk edilmiş gibi açık havada, yağmurda, soğukta, rüzgârda durduğunu söyledi.
 
Bu emsalsiz eserlerin o zaman verilen talimatla korumaya alındığını, orijinallerinin yerine replikalarının yerleştirildiğini ve dikili oldukları yerin yakınına yapılan müzede ise sergilenmeye devam ettiklerini kaydeden Ömer Çelik, müze ve diğer eklentilerin Türkiye tarafından yapıldığının altını çizdi. 
 
Moğolistan’ın o yıllarıyla şimdiki durumu arasında bariz bir fark olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Çelik, bunun da Moğolistan'ın iddiasını ve potansiyelini net biçimde gösterdiğini söyledi.   

(12.04.2013)