BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU AYA İRİNİ MÜZESİ’NDE KONSER VERDİ

Üç semavi din ve altı mezhebin mensuplarından oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, İstanbul’daki Aya İrini Müzesi'nde konser verdi.
 

Hatay Günleri kapsamında düzenlenen konseri Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mali Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Couübaly, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in yanı sıra çok sayıda davetli izledi.

Dünyanın birçok kentinde konserler veren, seslendirdiği ilahi ve şarkılarla dünyaya barış ve kardeşlik mesajları ileten koronun Aya İrini Müzesi’ndeki konserinde Türkçe, İngilizce, Arapça ve İbranice dillerinde çeşitli eserler sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konserin ardından sahnede yaptığı açıklamada Hatay’ın önemine işaret ederek, şehrin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Hataylıların çok seçkin bir toplum olduğunu dile getiren Bakan Çelik, “Hataylıları hatırlatan çok güzel bir türkü vardır. Der ki 'Gülü altın tasta kuruttum'. Sizler, gülü kurutmaya altın tası layık güren bir toprağın evlatlarısınız” dedi.

(07.04.2013)