BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK: “İSTANBUL İÇİNDE BARINDIRDIĞI ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ İLE OLİMPİYAT ŞEHRİ OLMAYA ADAY EN GÜÇLÜ ŞEHİRDİR” (26.03.2013)


 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığıyla ilgili olarak İstanbul’daki bir otelde düzenlenen toplantıda Türk ve yabancı basın mensuplarına sunum yaptı.
 
 
Bakan Çelik, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun inceleyeceği 14 temadan biri olan "Konaklama" hakkındaki sunumunda bulundukları otelde konaklayan yabancı basın mensuplarının manzara ve misafirperverlikten memnun olduğu bilgisini aldığını dile getirerek, "Kuşkusuz İstanbul'un güzelliklerini buradan görebiliyorsunuz. Olimpiyatları İstanbul olarak aldığımız zaman bu otelde gördüklerinizin çok daha fazlasını görme imkânınız olacak" dedi.
 
 
Her ülkenin birkaç stratejik boyutla tanımlanabilirken, Türkiye’nin birkaç stratejik boyuta sığmayacak kadar çok boyutlu bir ülke olduğunu ifade eden Bakan Çelik, İstanbul'un olimpiyat şehri olmasının, güçlü demokrasiye sahip, laiklikle yönetilen tek İslam ülkesi olan Türkiye'de şimdiye kadar hiçbir İslam ülkesinde gerçekleştirilmemiş olimpiyatların gerçekleşmesi anlamına geleceğini söyledi. 
 
 
İstanbul'un seçilmesi durumunda, tarihte ilk kez olimpiyatların, Asya ve Avrupa'yı buluşturan bir şehirde gerçekleştirilmiş olacağına da işaret eden Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul, içinde barındırdığı çoğulculuk ve hoşgörü ile olimpiyat şehri olmaya aday en güçlü şehirdir. Sokaklarımızda gezdiğiniz zaman caminin, kilisenin ve sinagogun yan yana bulunduğu yegane şehrin İstanbul olduğunu göreceksiniz. Modern caddelerinde tarihten bugüne gelen hoşgörünün aktığı bir şehirdir İstanbul. Şu anda saymaya kalksak sadece satır başlarıyla uzun dakikalarımızı alacak kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bugün İstanbul'da uluslararası marka haline gelmiş bir sürü kongre, festival ve pek çok etkinlik bulunmaktadır. Dolayısıyla kültür ve spor başkenti olmuş mucizevi bir şehirden bahsediyoruz. Napolyon'un 'Eğer dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu' deyişini sonuna kadar hak eden bir şehirdir İstanbul."
 
 
İstanbul Olimpiyata Hazır
 
 
İstanbul'da talep edilen turistik tesis, otel odası ve diğer ihtiyaçlar bakımından, büyük oranda olimpiyat hazırlığını karşılamış durumda olduklarını vurgulayan Çelik, "Biz İstanbul'un olimpiyat şehri olması için hazır olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz ve İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağına olan inancımızı sizlerle paylaşıyoruz" dedi.
 

İstanbul'un olimpiyatları alması durumunda 2020 yılına kadar bütün düzenlemelerin yapılacağının altını çizen Bakan Çelik, 2020'ye gelmeden önce konaklama açısından lOC'nin Türkiye'den istediğinin çok üstüne ulaşmış olacaklarını ve sadece konaklama değil, olimpiyatlarla ilgili hükümeti ilgilendiren bütün konularda özel düzenlemeler yapacaklarını ifade etti.
 

Olimpiyatların düzenlenen bütün ülkelere ekonomik katkı sağladığını ve aynısını Türkiye için de beklediklerini dile getiren Bakan Çelik, bunu öncelikle bir prestij olarak gördüklerini söyledi. 
 
 
Olimpiyatın dünyaya vermek istediği barış mesajının, medeniyetler ittifakında başkanlık yürüten Türkiye'den verilmesini, olimpiyat ruhuyla bu mesajın birleşmesinin çok önemli bir katkı olacağını düşündüklerini kaydeden Ömer Çelik, konuşmasında olimpiyatlar nedeniyle Türkiye'yi ziyaret edecek olanların, makul bir şekilde konaklamaları için gereken bütün tedbirleri alacaklarını vurguladı.
 
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda Türk ve yabancı basın mensuplarına sunum yaptı
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda Türk ve yabancı basın mensuplarına sunum yaptı.
  •  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda Türk ve yabancı basın mensuplarına sunum yaptı
  • Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda Türk ve yabancı basın mensuplarına sunum yaptı