BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


“ÇİN’DE TÜRK KÜLTÜR YILI” ETKİNLİKLERİ GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞLA BAŞLADI (21.03.2013)

 
 
Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri için görkemli bir gala gecesi düzenlendi.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Çin Kültür Bakanı Say Vu’nun katıldığı ve Pekin’in "Poly Theatre" salonunda gerçekleştirilen açılışta, Türkiye'den gelen 140 kişilik özel bir grup tarafından bir gösteri sahnelendi.
 
 
Türkiye'nin dört bir köşesinden unsurların yer aldığı gösteride sanatçılar konuklara görsel bir şölen yaşatırken, gösterinin ardından seyirciler performansları ayakta alkışladı.
 
 
Gösteri sırasında Türk ve Çin kültüründen esintilerin birarada sergilendiği gösteriler izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi.
 
           
Bakan Çelik’ten Ortak Tarih Vurgusu
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye, Orta Asya ve Ortadoğu'da yapılan 21 Mart bahar bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, Çin ile Türkiye arasındaki ortak tarih ve kültüre vurgu yaptı.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, son yıllarda Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin uzun vadeli stratejik bir temel üzerinde yükseltilmesinin hedeflendiğini belirterek, ikili ilişkilerle ve kültür eksenli faaliyetlerle ilişkilerin güçlendiğini kaydetti.
 

Türkiye olarak, kendimizi hiçbir zaman tek bir kimlikle, tek boyutlu olarak tarif etmedik diyen Bakan Çelik, “Bu perspektifi, kendi iktidarımız döneminde Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye temas ettiğimiz herkese anlatmayı, bulunduğumuz coğrafyaya ve orada yaşayan insanlara karşı bir borç bildik” dedi.
 
 
2012 yılında “Türkiye'de Çin Kültür Yılı”na özel bir önem atfettiklerini belirten Bakan Çelik, bu yılın da “Çin'de Türk Kültür Yılı” ilan edilmesini önemsediklerini söyledi.
 
 
Türkiye ile Çin ilişkilerinin dünya tarihi ve küresel siyaset algısını etkileyen boyutlarının olduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Sözkonusu olan basit bir kültür yılı değil, göz ardı edilmiş, ihmal edilmiş, yokluğu hissedilen ve yoksunluğu farkedilen bir ilişkinin derinleşmesidir. Tıpkı tarihte olduğu gibi bugün de buradaki karşılaşma, dünya tarihine iz bırakacak büyük dönüşümlerin başlangıç noktalarından birini oluşturacaktır" dedi.
 
 
“Çin'de Türk Kültür Yılı” boyunca yapılacak etkinlikleri de anlatan Bakan Çelik, "Doğu ve Batı sentezinin uyumunu yansıtarak Türk kültürünü ve sanatını tanıtmayı" amaçladıklarını vurguladı.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, etkinliklerin Çin'in birçok kentinde sergileneceğinin altını çizdiği konuşmasında, geleneksel sanatların yanı sıra, "Saraydan Kız Kaçırma" gibi önemli opera eserlerinin sahneleneceğini, birçok sergi ve gösterinin de yapılacağını anlattı.
 
 
Pekin'de bulunan Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin yanı sıra Şanghay'da bu yıl içerisinde Kültür ve Tanıtma Ataşeliği açılacağını ifade eden Bakan Çelik, Çin ile kültür ve turizm alanında işbirliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi.
 
 
Bakan Çelik, gala öncesi “Türk Kültür Yılı” onuruna yerli ve yabancı misafirlere resepsiyon verdi.
 
 
  • Çin'de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri
  • Çin'de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri
  • Çin'de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri
  • Çin'de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri
  • Çin'de “Türk Kültür Yılı” etkinlikleri