BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÇELİK: "TÜRKİYE İLE RUSYA'NIN TAKIM ELBİSELERİ ÇIKARMA ZAMANI GELDİ" (17.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "Intour Market (ITM) 2013" turizm fuarında Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı Başkanı Alexander Radkov ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.
 
Bakan Çelik, toplantıda iki ülke kültür ve turizm ilişkilerinde takım elbiseleri çıkarma zamanının geldiğini söyledi.
 
Turizmin sadece ekonomik bir mesele olmadığına, kardeş Rus halkı ile insani diplomasinin temeli olduğuna değinen Bakan Çelik, “Yakın zamanda Rus meslektaşım Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinski ve Turizm Federal Ajansı Başkanı Alexander Radkov’u Türkiye’ye davet edeceğim. Takım elbiseleri çıkaracağız ve kot pantolonları giyeceğiz. Rus-Türk ilişkilerinde kültür ve turizm alanında takım elbise dönemi bitmiştir. Spor kıyafet dönemine geçilmiştir” dedi.
 
Rusya ve Türkiye’nin ortak tarihi hesaba katılmadan bölge ve dünya tarihinin yazılamayacağına vurgu yapan Çelik, Türkiye ve Rusya’nın işbirliği yaparak üçüncü ülkelerde faaliyetlerde bulunabileceğini söyledi. Rus kültürünün Anadolu’da tanıtımı için her türlü desteği vermeye hazır olduklarına ifade eden Çelik, “Turizmi insani diplomasinin temeli olarak görüyoruz. Sadece ekonomik olarak bakmıyoruz” dedi.
 
Rus Turistlere Ücretsiz Sağlık Hizmeti
 
Rus turistlerin Türkiye’de daha iyi hizmet almaları ve daha rahat edebilmeleri için çok özel önlemler aldıklarını sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yeni uygulamaya konulan iki hizmetle ilgili bilgi aktardı.
 
Rus turistler için 179 nolu bir hat kurduklarını söyleyen Çelik, Rus turistlerin artık bu hat üzerinden Rusça olarak her türlü acil hat hizmetini alabileceklerini bildirdi. İkinci önemli gelişmenin ise sağlık hizmetleri ile ilgili olduğunu ifade eden Çelik; "Rus turistler de tıpkı Türk vatandaşları gibi hastanelerin acil servislerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek” dedi.
 
Rus turistlerin ihtiyaçların karşılanması ile ilgili her türlü tedbiri Rus dostları ile birlikte almaya hazır olduklarına vurgu yapan Bakan Çelik, Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı Başkanı Radkov’u Rus ve Türk halkları arasında insani diplomasiyi geliştiren değerli bir dost olarak gördüklerini sözlerine ekledi.