BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


“2013 ÇİN’DE TÜRK KÜLTÜR YILI” ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR (12.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de 21 Mart’ta açılışı gerçekleştirilecek olan “2013 Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinlikleri öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.
 
Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda basını bilgilendiren Bakan Çelik, Çin’in bu etkinlik için büyük bir misafirperverlik gösterdiğini söyledi. 
 
Çin Halk Cumhuriyeti ile her türlü sanatsal ortaklık konusunda işbirliği yapmaya açık davrandıklarını dile getiren Çelik, Çin ile Türk kültürünü en zengin şekilde yansıtan ortak etkinlikler meydana getirebilmek hususunda hassasiyetlerinin olduğunu vurguladı.
 
Etkinlikler kapsamında bütün dönemleri kapsayan 122 eserin sergileneceğini söyleyen Ömer Çelik açıklamasına şöyle devam etti: “Şimdi Çin'de Türk Kültür Yılı'nı kutlayacağız. Bu çerçevede 21 Mart'ta Pekin'de, 25 Mart'ta Şangay'da gala programı olacak.
 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçılarından oluşan 140 kişilik ekiple katılıyoruz bu çalışmalara. Burada ortak kültürle, değerleri yansıtan enstrümanların, sembollerin, çeşitli kültürel etkinliklerin birbirini nasıl kucakladığını hep beraber göreceğiz. Yine Pekin'in çok prestijli mekanlarından Çin Ulusal Gösteri Merkezi'nde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce ‘Saraydan Kız Kaçırma’ isimli eser sergilenecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Pekin'de konser verecek. Şangay Müzesi'nde ‘Anadolu Uygarlıkları’ adlı eski eser sergisi düzenlenecek. Merkez Bankası'na ait çağdaş Türk resim sanatı koleksiyonlarından seçkin eserler Pekin'de Ekim-Kasım döneminde sergilenecek. Ayrıca Şangay ve Pekin başta olmak üzere değişik kesimlerde Türk Film Haftaları düzenlenmesi çalışmaları yürütülüyor. Dolayısıyla Çin'de bu ve başka etkinliklerle çok ciddi şekilde Türk Kültür Yılı'nı hep beraber yaşayacağız.” 
 
İki kültür arasındaki sentezin, ortak noktaların ve etkileşimlerin aranmasının önemine işaret eden Bakan Çelik, bu iki ortak kültür üzerinde akademisyenlerin yaptığı çalışmaların geniş halk kesimlerine yayılmasının ancak kültür yıllarında yapılan etkinliklerle sağlanabileceğini söyledi.
 
Türk kültürü ile Çin kültürünün tarih içinde birbirini etkilediğini de sözlerine ekleyen Ömer Çelik, iki ülke arasında kol kola girmiş büyük bir tarih ve arka planının olduğuna dikkat çekti.
 
Çin’li Turist Sayısında Artış Bekleniyor 
“2013 Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinlikleriyle birlikte Çin’den gelecek olan turist sayısında bir artış beklentisinde olduklarını söyleyen Bakan Çelik, Çin’den gelen turistlerin Türkiye’de kendi kültürlerini tamamlayan bir kültürle karşılaşacaklarının altını çizdi. 
 
Dünya’da her 5 kişiden birisinin Çinli olduğunu sözlerine ekleyen Ömer Çelik, “Çin Halk Cumhuriyeti ile her zaman için ilişkilerimizin daha iyi olması ve daha çok Çinli turistin ülkemizi ziyaret etmesi bizim açımızdan önemlidir” dedi.  
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik toplantının sonunda Çin Büyükelçisi'ne üzerine İstanbul silüeti çizilmiş, yaprakları Çin ve Türk bayrağı şeklindeki lale figürlü bir tablo hediye etti.