BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÇELİK: “TURİZM SEKTÖRÜNDE PSİKOLOJİK DUVARLARIN YIKILMASI GEREKİYOR” (07.03.2013)

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı çerçevesinde bir basın toplantısı düzenledi.
 
Turizmin sadece halkların hareketliliğinden ibaret olmadığını ve halklar arasında psikolojik duvarların yıkılması gerektiğini belirten Bakan Çelik, “Turizm için halklar arasındaki psikolojik Berlin duvarının yıkılması gerekiyor” dedi.
 
Berlin’de turizmcilerle yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin kültürel ve tarihi miraslarından söz ettiğini ifade eden Bakan Çelik, Türkiye’ye gelen turistlerin sayısının iyi ancak yeterli olmadığının, bu konudaki performansın artırılmasını istediğinin altını çizdi. Uzun vadeli stratejileri tercih etmediklerini, bunun yerine kısa vadeli ve verimli stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Bakan Çelik, Türkiye’nin dünyada birçok ülkenin sahip olmadığı özelliklere sahip olduğunu kaydetti.
 
Türkiye’nin hem Akdeniz, hem Ortadoğu, hem de Müslüman bir Avrupa ülkesi olduğuna vurgu yapan Ömer Çelik, Avrupa’da ekonomik kriz, Arap ülkelerinde ise demokrasi krizi yaşandığını, ancak Türkiye’nin böyle bir ortamda dimdik ayakta durduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin sahip olduğu varlıklarla çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu da belirten Bakan Çelik, açıklamasında Almanya’da yaşayan Türklerden dolayı bu ülkeye çok önem verdiklerini ifade etti.
 
Türkiye’deki turizm şirketlerinin en az yakınan, en fazla fikir üreten şirketler olduğunu kaydeden Çelik, basın toplantısında 2013 yılı beklentilerinin ne yönde olduğuna ilişkin sorulara karşılık Türkiye’nin turizmde rekor kırma eğiliminde olduğu söyledi.
 
Türkiye’de herhangi bir güvenlik ve iç asayiş sorununun bulunmadığının özelikle altını çizen Bakan Çelik, ayrıca muhataplarından Türkiye için hazırladıkları paketleri çeşitlendirmelerini istediğini de sözlerine ekledi.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’yi ziyareti sırasında Kapadokya’da 3-4 kilise gezdiklerini belirten Çelik, sadece bu bölgede 360’ın üzerinde kilise olduğunu ve bu tarihi mirası özenle restore ettiklerini ifade etti.
 
Türkiye’nin tarihi mirasını koruyan büyük bir ülke olduğunu belirten Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’ye gelirseniz bir mucize yaşamış olacaksınız. Bu mucizeyi yaşamak için sizleri Türkiye’ye bekliyoruz” dedi.
 
İlkay Gündoğan Türkiye’nin Fahri Tanıtım Elçisi
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ITB Berlin Fuarı kapsamında düzenlediği basın toplantısında Borussia Dortmund’da oynayan Alman milli takımının Türk kökenli oyuncusu İlkay Gündoğan’ı Türkiye'nin fahri kültür ve turizm elçisi olarak tanıttı.
 
Bakan Çelik, Gündoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin Almanya’daki fahri Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu vurgulayarak, futbolcunun Türkiye’ye olan sevgisiyle ve kişiliğiyle ülkemizi güzel bir şekilde temsil ettiğini kaydetti. Alman milli takımı oyuncusunun ülke tanıtımı konusunda da güzel misyonlar üstleneceğine işaret eden Çelik, futbolcuya Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı bir plaket verdi. Gündoğan ise Bakan Çelik’e Borussia Dortmund’da giydiği 8 numaralı formayı hediye etti.