BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPACAK (05.03.2013)

 
 
Türkiye ile Yunanistan arasında düzenlenen “II. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi” İstanbul’da toplandı. Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke arasında çeşitli mutabakat zaptları ve işbirliği protokolleri imzalandı.
 

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın Türkiye ziyareti çerçevesinde imzalanan protokoller ile turizm alanında iki ülke arasında işbirliği sağlanarak, kültür varlıklarının korunması konusunda da UNESCO bünyesinde işbirliği yapılacak.
 

Türkiye ile Yunanistan arasında turizm alanında işbirliğine yönelik ortak deklarasyonun yer aldığı anlaşmalar çerçevesinde hükümetler arasında kültür varlığının yasa dışı ithali ve ihracının, transitinin ve mülkiyet transferinin yasaklanması ve önlenmesine ilişkin protokol ile kültür varlıklarının korunması konusunda UNESCO bünyesinde işbirliği yapılmasına dair niyet beyanı imzalandı.
 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyani Dolmabahçe’deki görüşmelerde turizm alanında işbirliğine yönelik deklarasyonu imzalarken, iki ülke arasındaki kültürel anlaşmalar ise Bakan Çelik ve Yunanistan Eğitim, Din İşleri, Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Konstantin Cevaras tarafından imza altına alındı.