BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


MÜSLÜM GÜRSES’E VEDA (04.03.2013)


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Sanatçı Müslüm Gürses İçin Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşma:
 
“Muhterem Hanımefendi,
  Değerli Konuklar,
  Başımız sağ olsun, Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
 
O bize demişti ki, ‘… ya gittiğin yerde mutlu ol ya da kalbinde tahta sahip ol …’ Ama biz inanıyoruz ki, o hem gittiği yerde mutlu olacak, hem de bizim kalbimizdeki tahtını koruyacak.
 
Çünkü şunu unutmayalım ki, biz onu ne kadar seversek sevelim onu yaratan Cenab-ı Hak kadar sevemeyiz. Onu hepimizden daha çok sevenin yanına gitti.
 
Ve biz bütün hayatı boyunca şunu gördük; her şarkısında, her sözünde Anadolu’nun sessiz isyanını, Anadolu insanının ifade edemediği çığlığını, yoksulların, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin sesini büyük bir tevazuuyla, ama güçlü bir sesle ifade etti. Sade bir hayata sahip olmak, ama aynı zamanda güçlü bir sese sahip olmak her kula nasip olmaz, sadece bir hayata sahipti, güçlü bir sese sahipti.
 
Dün acı haber geldiği andan itibaren, Adana’nın, Urfa’nın, İstanbul’un, Rize’nin, Ağrı’nın, Yozgat’ın, Van’ın, İzmir’in sokaklarında 7’den 70’e herkes kendiliğinden kendi cenazesine sahip çıktı ve büyük bir ustayı son yolculuğuna uğurlamanın hazırlığını yaptı. Bu törenler çok önemlidir, sanatçılarımızın, devletimizin büyük bir sanatçıyı uğurlaması çok önemlidir. Ama hepsinden önemlisi sokaktaki vatandaşlarımızın o büyük ustayı uğurlamak üzere kendiliğinden yollara dökülmesi ve onu selamlamasıdır.
 
Rabbine kavuştu, inşallah mekanı cennet olacak ama, Anadolu şunu biliyor ki, her sözünde her şarkısında aslında bu millete dua etti o sebeple de, bu millet de ona dua ediyor.
 
Biz bugünden itibaren Anadolu’nun sesinin biraz daha eksik olduğunu biliyoruz. Anadolu’nun sessiz yığınlarının kendini ifade eden güçlü seslerinden birini kaybettik. Ama nihayetinde onun da anlattığı gibi, sürekli bize anlatmaya çalıştığı gibi bu hayat gelip geçici bir hayat. Netice itibariyle iyi bir hayat yaşamak dışlanmışların, bir kenara itilmişlerin, yoksulların gönlünde taht kurmak hepsinden daha kıymetlidir, o bunu başardı.
 
Bizim için genç yaşta gitti, ama bakarsanız yaşadığı hayata belki de birden çok insanın hayatına sığmayacak kadar çok uzun bir hayat yaşadı kendi hayatı içerisinde. Bizim için genç gitti, ama birden çok hayatı kendi hayatına sığdırdı. Onu hiç unutmayacağız, sesi hep kulağımızda olacak onu ilk sahneye çıktığı günden beri dinleyenlerden, daha sonra sevenlere ve anlayanlara kadar bugün bütün Anadolu ve Anadolu’nun ötesi onu kucaklıyor.
 
Sayın Başbakanımız adına, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına, başta saygıdeğer Hanımefendi olmak üzere bütün sevenlerine, milletimize başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun."