BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sanatçı Müslüm Gürses’in vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı (03.03.2013)

BASIN AÇIKLAMASI
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sanatçı Müslüm Gürses’in vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
 
Bakan Çelik’in mesajı şöyledir:
 
“Ülkemizin yetiştirdiği kıymetli sanatçılardan Müslüm Gürses’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hastanede tedavi gördüğü süre boyunca doktorları ve eşi Muhterem Nur ile bağlantımız hiç kopmadı, onu seven herkes gibi Allah’tan umudumuzu hiç kesmedik ancak takdir-i ilahi bugün vuku buldu.
 
Çok küçük yaşlarda geldiği Adana’da bir çay bahçesinde şarkı söyleyerek adım attığında yaşamlarımıza yıllar içerisinde Türk insanının gönlünde bu denli taht kuracağını ne o biliyordu ne de bizler, bundan ne kendinin ne de bizim haberimiz vardı aslında. Ama yeteneği, emeği ve azmiyle ‘liste başı’ yaptı herkes gibi başladığı yaşamını… Ve ‘Arabeskin Babası’ olarak kazındı hafızalarımıza ‘Müslüm Baba’.
 
Başlangıcını, ‘İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu, ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum’ diye, aynı kendisi gibi, sade bir şekilde özetlediği görkemli sanat yaşamı boyunca kendine has tarzıyla milyonlara ulaşmasını ve onlardan biri olmayı hep bildi.
 
Bıraktığı birbirinden değerli çalışmalarıyla her zaman sevgi ve hasretle anılacak merhum Müslüm Gürses’e, Müslüm Baba’ya bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”