BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Özay Gönlüm’ün vefatının 13. sene-i devriyesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı (01.03.2013)

BASIN AÇIKLAMASI
 

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk halk müziğinin usta ismi Özay Gönlüm’ün vefatının 13. sene-i devriyesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 
 

Bakan Çelik’in mesajı şöyledir:
 
 
“Türküleriyle ömrü boyunca gönüllerimize seslenen, Anadolu kültürünün unutulmaz temsilcilerinden Özay Gönlüm sazı, sözü, derlemeleri ve renkli kişiliğiyle Türk halk müziğinde hiç kuşkusuz bir ekoldü.
 

İsmi memleketi Denizli’nin de ötesinde Türkiye’ye mâl olmuş Özay Gönlüm Anadolu insanını o kendisine özgü sıcak üslubuyla anlatan çok yönlü bir sanatçıydı. Türk halk müziğini ve folklorunu başarılı çalışmalarıyla zenginleştiren ve sevdiren bu büyük yetenek içimizi ısıttığı “Denizli’nin Horozları”, “Çöz de Al Mustafa Ali”, “Cemilem” gibi pek çok eseriyle gönüllerimizdeki müstesna yerini daima koruyacaktır. 
 

Sadece sesi, sazı, üslubu değil ülkemizin ilk sosyal sorumluluk projesi örneklerinden olan “Fişini de Al Mustafa Ali” uyarlaması halen hafızalarımızda olan Özay Gönlümü vefatının 13. yılında bir kez daha büyük saygı, rahmet ve hayırla anıyorum.”