BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE'DEN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN KÜLTÜRE YATIRIM

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Fransa'nın başkenti Paris'te devam eden Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 40. Genel Konferansı kapsamındaki Kültür Bakanları Forumu'na Türkiye’yi temsilen katıldı.

Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’i 40. UNESCO Genel Konferansı Başkanlığından dolayı kutlayan ve Cengizer’in yeni görevinde başarılı olacağını umduğunu belirten Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye’nin UNESCO 2017-2021 Dönemi Yürütme Kurulu üyeliğinin yanında 2019-2021 yıllarında yürüteceği 40. UNESCO Genel Konferansı Başkanlığı ile UNESCO’nun karar alma ve yürütme organlarında yer alarak daha etkin bir çalışma yürüteceğini de ifade etti.

Genel Konferans kapsamındaki Kültür Bakanları Forumunda düzenlenen “Sürdürülebilir Gelişme ve İstihdam İçin Kültüre ve Yaratıcılığa Yatırım” başlıklı panele katılan Bakan Yardımcısı Özgül Özkan YavuzSürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için kültür endüstrinin yarattığı katma değer ile ilgili Türkiye’nin bakış açısını ve tecrübelerini aktardığı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında 2015 yılında Gastronomi alanında UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren Gaziantep örneğini veren Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, istihdam sağlamak adına Türkiye’de yerel yönetimler tarafından önemli adımlar atıldığını belirtti.

Gaziantep’in yanı sıra Çatalhöyük ve Göbeklitepe’de son yıllardaki dikkat çeken ziyaretçi artışının bölge ekonomisine olan olumlu etkilerine de değinen Özgül Özkan Yavuz,“Kültüre ve kültürel mirasa yatırım yapılan yerlerde istihdam artmakta ve yerel ekonomik kalkınma hızlanmaktadır.” dedi.

Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 2019 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan edilmesinden sonra Göbeklitepe’yi tanıtmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ulusal ve uluslararası seviyede birçok etkinlik düzenlendiğini, bu çalışmalar sonucunda yeni istihdam alanlarının yaratıldığını ve bu sayede bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlandığını vurguladı. Özgül Özkan Yavuz “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında yıl boyunca gerçekleştirilen kültürel ve sanatsal faaliyetlerin de kente ekonomik olarak katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Foruma katılan ülkelerin Kültür Bakanları ve Bakan Yardımcıları ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

UNESCO 40. Genel Konferansı’nın 12 Kasım'da başlayan çalışmaları, UNESCO’nun Fransa'nın başkenti Paris’te bulunan genel merkezinde 28 Kasım'a kadar sürecek.

(20.11.2019)