BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "HAZİNELER VE OSMANLI İMPARATORLUĞU'NDA LALE GELENEĞİ" SERGİSİNİ ZİYARET ETTİ

1 (1).jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a refakatle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi'nde "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" temalı sergiyi ziyaret etti.

"2019 Japonya’da Türk Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" sergisi Tokyo’nun ardından Kyoto şehrinde sanatseverleri ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi'nde bulunan "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" sergisini ziyaret etti.

Müzeye gelişinde Altes Prenses Akiko tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Eşi Emine Erdoğan ve Altes Prenses Akiko ile sergiyi gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergideki eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemelerinin ardından gazetecilere sergiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk-Japon yılı olması hasebiyle de Türk-Japon kültürünün ortak yanlarını yıllara sari olarak özellikle de İkinci Abdülhamid dönemiyle zirve yaptığı bütün bu eserlerimizi istedik ki bu Türk-Japon yılında burada sergileyelim ve Tokyo ardından Kyoto olmak üzere bu sergilenme çok büyük ilgi gördü. Bu ilgi ile de halklarımız arasındaki dayanışmanın çok daha ileri gideceğini, çünkü kültür biliyorsunuz her ülkenin en önemli zenginliğidir ve kültürel zenginliğini öne çıkaranlar halkların bütünleşmesine de çok ciddi fırsat hazırlarlar diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Sergiye yönelik çalışmalarından ötürü emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun farklı ülkelerle de aynı şekilde devamı Kültür ve Turizm Bakanlığımızın en önemli hedefleri arasındadır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergideki lale temasının hatırlatılması üzerine, "Türkiye ve Japonya arasında lale adeta bir ortak motiftir, ondan dolayı arkadaşlarımız da laleyi öne çıkardılar ve bu şekilde de lale bezeli bütün eserler burada ortaya çıkmış vaziyette onların sunumu çok daha geniş bir şekilde yapılıyor." dedi.        

Altes Prenses Akiko da Tokyo sergisinden sonra Kyoto'da böyle bir serginin düzenleniyor olmasından mutluluk duyduğunu belirterek, "Önümüzdeki sene Türk-Japon ilişkilerinin 130. yılını kutlayacağız. Bu vesile ile her iki halkın birbirini daha iyi tanımasını ve ilişkilerinin daha da pekişmesini diliyorum." diye konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde Bakan Ersoy’un yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

Sergide Osmanlı Saraylarından 185 Eser Yer Alıyor

"Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği" sergisinde ‘Osmanlı Sarayı'nda Lale’, ‘Topkapı Sarayı’, ‘Sultan’ ve ‘Türk- Japon İlişkileri’ başlıkları altında Osmanlı saraylarından 185 eser teşhir ediliyor. Topkapı Sarayı’ndan 162, Dolmabahçe Sarayı’ndan 9 ve Yıldız Sarayı’ndan 14 eserin yer aldığı sergide; Osmanlı padişahlarının kaftanları, taht, tuğra, sorguç, tören matarası, ok, yay, hançer, kılıç, zırh, kaftan, gülabdan, laledan, seccade, çini, vazolar ve marangoz aletleri gibi çok sayıda eser yer alıyor.

KAYNAK: AA

(30.06.2019)

 • 1 (7).jpg
 • 1 (1).jpg
 • 1 (4).jpg
 • 1 (2).jpg
 • 1 (3).jpg
 • 1 (12).jpg
 • 1 (11).jpg
 • 1 (10).jpg
 • 1 (9).jpg
 • 1 (8).jpg
 • 1 (5).jpg
 • 1 (6).jpg
 • 1 (13).jpg