BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: İNSAN KAZANMAK HER TÜRLÜ SİYASİ KAZANIMIN ÜSTÜNDEDİR

ser2.jpeg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü 10. İstişare ve Eğitim Toplantısı’na katıldı.

Bakan Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü’nün çalışmalarına dikkati çekerek, “
Enstitümüzün gerçekleştirdiği faaliyetlerin özünü, Türkiye’ye dost ve Türkiye’yle bağ kuran insan sayısını artırma çabası oluşturmaktadır. Sizler, gönülleri fethedin. İnsan kazanmak, her tür siyasi kazanımın üstündedir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü 10. İstişare ve Eğitim Toplantısı’na katıldı. Konuşmasına Yunus Emre Enstitüsü’ne teşekkür ederek başlayan Bakan Ersoy, “Müdürlerimizin geldiği ülke ve şehirlerin sayısı, ve bunların Seul’den Washington’a, Moskova’dan Johannesburg’a uzanan dağılımı, bize Enstitümüzün, 10 yıl gibi kısa bir sürede kat ettiği mesafeyi açıkça gösteriyor. Bu güzel başarı hikâyesinin mimarları ile birlikte olmaktan, büyük memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetim anlayışının değiştiğini ve devlet işleyişinde önemli bir hıza kavuşulduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, tüm devlet kurumlarında olduğu gibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurumlarında da bu yeni sürece uygun yapılanmaya gidildiğini, çalışmaların bu doğrultuda yürütülmeye başlandığını anlattı. 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, geleneksel değerlerimizi merkeze koyarak, dünyayla rekabet edebilecek bir değişim ve dönüşümü gerçekleştiriyoruz.” diyen Bakan Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü’nün de bunun önemli bir parçası olduğunu, gönül coğrafyasında bulunan 6 buçuk milyona yakın vatandaşın beklentilerinin boşa çıkarılmayacağını söyledi. 

Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Milletimiz sizlerden; müzikten sinemaya, Türk kültür ve sanatının her bir parçasını, tarihi değerlerimizi büyük bir titizlik ve itinayla, dünyayla paylaşmanızı bekliyor. Çünkü algı, bilgiyle şekillenir. Siz, bu bilginin önemli bir kaynağısınız. Kuruluşunuzdan bugüne, 150 bini aşkın kişiye Türkçe öğrettiniz. 140 farklı ülkeden 4000’e yakın öğrenciye, Türkiye’de Türkçe öğrenme imkânı sundunuz. Türkçenin, ilk ve orta öğretim kurumlarında, resmi müfredat dâhilinde okutulması için “Tercihim Türkçe Projesi”ni başlattınız. Bunlar büyük başarılar. Ancak ülkemiz ve milletimiz için çalışıyorsak, “yeterli” diye bir kelime olmadığını hepimiz biliyoruz. Birlikte daha çok çabalayacak ve her zaman daha fazlası için çalışacağız.”

Önceliğin gurbetçi vatandaşlar olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Zira yabancı bir ülkede, anadillerini kullanma becerilerini kaybetmeye başlayan, ya da çoktan kaybetmiş insanlarımıza el uzatmadan kaydedilecek ilerleme, gerçek bir başarı olmayacaktır. Bu ailelerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek, sonrasında ise Türkçe diline merak duyanlara özellikle eğileceğiz.” dedi. 

Bakan Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü tarafından her yıl 1000’in üzerinde kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirildiğini dile getirerek, “100 Türkiye Kütüphanesi, Osmanlı El Yazmaları, Türk Filmleri Haftası, Çocuk Festivali, Misafirimiz Olun, Türk Mutfağı gibi büyük projelere imza attınız. Ancak bu noktada da bir rehavete düşmeyeceğiz.  Daha yoğun ilgi çekmek için, daha fazla ve çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Yunus Emre Enstitüsü, 48 ülkede, 58 Türk Kültür Merkeziyle, uluslararası kültürel ilişkilerimizin önemli bir kurumu haline gelmiştir. Kültür Merkezlerimiz çok büyük önem arz ediyor. Tanıtımı yapılan ürünlerimizin yanı sıra, merkezlerimizin her bir karesinde, titizlik ile ülkemizin türlü türlü zenginlikleri anlatılmalı; turizmin ve kültürümüzün sözcüleri olarak, merkezlerimiz de işlevsel olmalıdır. Devlette bireysellik kabul edilemez. İş tanımları; görev sınırları elbette olacak; amatör bir ruhla ancak profesyonelce, kendi görevimiz olsun ya da olmasın, her birimiz, yurt dışında ülkemizin menfaatleri için, varsa görülen boşlukları, eksiklikleri kapatacağız.”

Yunus Emre Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği faaliyetlerin özünü, Türkiye’ye dost ve Türkiye’yle bağ kuran insan sayısını artırma çabasının oluşturduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Sizler, gönülleri fethedin. İnsan kazanmak, her tür siyasi kazanımın üstündedir. Bulunduğunuz ülkenin dilinden sanatına, kültüründen mutfağına, değerlerine ve zenginliklerine çok iyi vâkıf olun. Önyargıları kırın. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da etkili çalışmalarınızla, ülkemize, milletimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik haksız itham ve iftiraları, başarılı ve nitelikli icraatlarınız ile bertaraf edeceksiniz.” dedi.

Bakan Ersoy ayrımcılığa, bölücülüğe ve dışlayıcı akımlara karşı bütünleştirici ve birleştirici olunması ve ötekileştirici tutumlara karşı, her zaman hazırlıklı bulunmak ve tuzaklara düşmemek gerektiğini de vurguladı. 

Bakan Ersoy, şunları kaydetti: 

“Ortak tarihi geçmişimiz olan Boşnaklar, Arnavutlar, Makedonlar, Gürcüler, Araplar ve Ata yurdumuzun tüm unsurlarıyla, yakın olmaya devam edeceğiz. Medya ile doğru iletişim, resmi makamlarla sağlam ve iyi ilişkiler kurmak çok önemli. Bu noktadaki hassas çalışmalarınızı sürdürün. Görev yaptığınız ülkelerin diplomatik, kültür, bilim ve sanat çevrelerini de etkinliklerimize davet edin. 

Kişilerle güçlü ilişkiler kadar, kurumlar arası işbirliği de büyük önem arz ediyor. 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Türkiye Bilimsel ve Akademik İşbirliği Projesiçok başarılı bir örnektir. Benzer projeleri üretemeye ve hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Sizler gibi, ülkemizi ve milletimizi yurtdışında temsil eden birçok kişi ve kurumumuz var. Büyükelçilerimiz, TİKA, YTB, Maarif, Diyanet… Hepiniz ulu bir çınarın dallarısınız. Aynı gövdede bir ve bütünsünüz. Birlikte ve uyum içinde çalışın, yardımlaşın. Ortak bir hedefe yürüdüğünüzü asla unutmayın.” 

Bakan Ersoy, konuşmasını tamamlarken Yunus Emre Enstitüsü’nün ulaştığı uluslararası ağ ve faaliyet kapasitesinin, tüm ülke adına bir kazanç; yurt dışında etkinlik planlayan tüm kurumlar, üniversiteler ve STK’lar için de kıymetli bir kapı olduğunu ifade etti. 

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş de katıldı.

(10.06.2019)

  • ser1.jpeg
  • ser2.jpeg
  • ser3.jpeg
  • ser4.jpeg