BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

EUROPA-ORİENT/DOĞU-BATI DOSTLUK VE BARIŞ RALLİSİ TARİHİN SIFIR NOKTASINA ULAŞTI
go¨24.jpeg

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden "Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi" tarihin sıfır noktasına ulaştı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Göbeklitepe Türkiye'nin tanıtım yüzlerinden biri olacak. Tanıtımı keyifli, eğlenceli organizasyonlarla yaptığınız zaman etkisi de çok büyük oluyor. Sizlerden ricamız gittiğiniz her yerde, bu toprakların zenginliğini, binlerce yıllık hoşgörü kültürünü anlatın. Bu ortak insanlık mirasının tarihi, kültürel ve fikri zenginliğini birlikte paylaşalım."

Bu yıl 14'üncü kez düzenlenen Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi dolayısıyla güzergâhına tarihin sıfır noktasını da dâhil etti. Ralli ekiplerinin Göbeklitepe programı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. 

Bakan Ersoy Şanlıurfa’da ilk olarak ralli ekibini 11 Nisan Spor Salonu yanındaki kamp alanında ziyaret etti. 

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'ye büyük önem verdiklerini, tanıtım için dünyanın dört bir yanında reklam kampanyaları yürüttüklerini belirtti. Dünyaca ünlü bir organizasyon olan Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin de bu anlamda çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, Göbeklitepe’nin yalnız bu yıl değil, bundan sonra da Türkiye'nin tanıtım temalarının merkezinde olacağını belirtti. Bakan Ersoy şöyle konuştu:

“Açıkçası bu tür organizasyonların Türkiye'nin tanıtımı için farkındalık yaratması açısından çok büyük faydası var. Biz Türkiye'yi bundan sonra reklam ağırlıklı tanıtmak istemiyoruz. Bu tür organizasyonlarla ve çeşitli grupların farklı yaşam tarzlarıyla algıları değiştirmek istiyoruz. Göbeklitepe tarihin başlangıç noktası. Bu özelliğiyle bundan sonraki yıllarda da Göbeklitepe odaklı tanıtımlar yapacağız. Göbeklitepe Türkiye'nin tanıtım yüzlerinden biri olacak. Bunda da en önemli etken tarihin sıfır noktası olması. Tabii tanıtımı keyifli, eğlenceli organizasyonlarla yaptığınız zaman etkisi de çok büyük oluyor.

Özellikle bu yıldan itibaren biz artık Türkiye'yi deniz, kum, güneş olarak tanıtmayacağız. Konaklama dışında gastronomiyi de vurgulayarak, tarihi ve kültürel yapıları da vurgulayarak tanıtacağız. Gastronomi bundan sonra tanıtımlarda öncelik tanıyacağımız noktalardan biri olacak. Hedeflediğimiz 70 milyar dolarlık 2023 gelir hedefine erişmek istiyorsak, mutlaka gastronomi gelirlerini de arttırmamız gerekiyor. Bu bağlamda da ciddi çalışmalar yapacağız. Amacımız, 2023'e geldiğimizde 70 milyar dolarlık turizm gelirini Türkiye'ye kazandırmış olmak."

“Tanıtım Etkili Oluyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl yurt dışında yürütülen çalışmalardan olumlu dönüşler olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Türkiye genelinde bazı noktalarda reklam ağırlıklı tanıtımlar yapıyoruz, bazı noktalarda reklamı tamamen çekip, kültür ve sanat ağırlıklı tanıtım yapıyoruz. Bunun en güzel uygulamasını Japonya'da yapıyoruz bu sene. Japonya'da '2019 Türk Kültür Yılı.' Bu bağlamda Japonya'da bilinçli bir şekilde tanıtımları çekip, oraya 'gezen Topkapı Sergisi'ni gönderdik. Birçok kültürel etkinliği de oraya taşıyoruz. Sonuçlarını da yavaş yavaş alıyoruz. İnanılmaz bir sonuç geldi Japonya'dan. Bu yıl Türkiye'yi en çok arayan ülkeler listesinde Japonlar açık ara birinci oldu. Hiçbir şekilde reklam yapmadık, tamamen kültür sanat faaliyetlerimizle içeriye girdik ve inanılmaz bir sonuç aldık. Demek ki tespit ettiğimiz, öngördüğümüz, ülkelerin kültür ve sanatla tanıtılmasının gerçekten etkili bir silah olduğunu Japonya örneği çok net bir şekilde gösterdi.

Özellikle Ocak ayından itibaren sırasıyla Almanya, Rusya, İngiltere'de televizyon, dergi ve dijital ortamda çok yoğun tanıtım yapıyoruz. İlginçtir Nisan ayı verilerini de inceledim, yüzde 24 kişi sayısında artış var. Birinci artış yapan ülke yüzde 48 ile Almanya, ikincisi yüzde 34 ile Rusya, üçüncüsü yüzde 31 ile İngiltere. Bunlar Ocak ayından itibaren çok yoğun tanıtım yaptığımız ülkeler. Demek ki tanıtım etkili oluyor.”

“Bu Toprakların Zenginliğini ve Hoşgörü Kültürünü Anlatın”

Kamp alanı ziyaretinin ardından ralli araçlarından birinin şoför koltuğuna geçen Kültür ve Turizm Bakanı, sporcularla şehir turu attı ve yol boyunca vatandaşları selamladı. Turu Göbeklitepe'de tamamlayan Bakan Ersoy ve ralliciler ören yerini gezdi.

Bakan Ersoy daha sonra Göbeklitepe Amfi Tiyatro'da düzenlenen törende konuklara hitap etti. İnsanlık tarihinin ilk kült merkezi Göbeklitepe'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Ersoy, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin ardından Türkiye'nin uluslararası markası haline gelen, bu eşsiz bölgeyi ve yapıları tanıtma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Göbeklitepe'nin, bu özellikleriyle tanınırlığını arttırma yönündeki çabamız, sadece bir turizm çalışması değil aynı zamanda bir arkeoloji, tarih ve sosyoloji çalışmasıdır. Aslında bunu çok geniş bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu ortak insanlık mirasının verdiği bilgiler, işaret ettiği gerçekler, ne kadar iyi ve yaygın bir şekilde bilinirse, kültürler arası diyaloğun önemi o kadar daha iyi anlaşılacak ve bu da daha iyi bir dünyaya giden yolda atılacak çok önemli bir adım olacaktır. Bugün Göbeklitepe'yi tanıtmak için çok isabetli bir olguyu her kültürden, her coğrafyadan insanları, ortak heyecan ve mutluluklarda birleştiren bir spor dalında yaşama şansını yakaladık.

Misafirlerimiz gerçekten çok uzun bir yoldan geldiler. Almanya'da başlayan bu yolculuk, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Romanya, Makedonya ve Sırbistan'da devam etti. 15 Mayıs'ta Edirne'den Türkiye'ye giriş yaptılar ve şimdi Şanlıurfa'dalar. İnsanlığın ortak mirası olan Göbeklitepe'yi, yine insanlığın ortak bir tutkusu olan hele ki özünde ve adında dostluğu barındıran, bu muazzam spor etkinliğiyle bir araya getirmiş olmak, inanıyorum ki çok anlamlı oldu.

Kıymetli misafirler, sizlerden ricamız odur ki gittiğiniz her yerde, bu toprakların zenginliğini, binlerce yıllık hoşgörü kültürünü anlatın. Bu ortak insanlık mirasının tarihi, kültürel ve fikri zenginliğini birlikte paylaşalım. Bu duygu ve düşüncelerle, organizasyonumuza katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara, teşekkür ediyorum. Göbeklitepe'nin önemini ortaya koyan, burada çok büyük emeği olan Prof. Dr. Klaus Schmidt'i de bu vesileyle bir kez daha saygıyla yad ediyor, Göbeklitepe'ye verdiği destek için ülkemizin önde gelen kuruluşlarından Doğuş Grubu'na teşekkür ediyorum.''

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”ni Göbeklitepe'den uğurladı.

Türkiye etabına İstanbul Sultanahmet'ten başlayan ralliye 11 ülkeden 80 araç ve 160 sporcu katılıyor. Gaziantep'e doğru yola çıkan ralliciler finali ise 1 Haziran'da KKTC'de gerçekleştirecek.

Bakan Ersoy’un Şanlıurfa’da İncelemelerde Bulundu

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa ziyareti kapsamında Harran’da incelemelerde bulundu. 

Restorasyon çalışmaları devam eden ve 2020 yılında bitirilmesi planlanan Harran Ulu Camii kazı alanında yetkililerden bilgi alan Bakan Ersoy, daha sonra Harran Hayatî Harrani Camii ve Türbesi’ni ziyaret etti.  

Bakan Ersoy daha sonra Şanlıurfa şehir merkezine gelerek sırasıyla Rızvaniye Camii ve Medresesi, Balıklıgöl ve Hz. İbrahim'in doğduğu mağarayı gezdi.(27.05.2019)
 • go¨1.jpeg
 • go¨10.jpeg
 • go¨11.jpeg
 • go¨12.jpeg
 • go¨13.jpeg
 • go¨14.jpeg
 • go¨15.jpeg
 • go¨16.jpeg
 • go¨17.jpeg
 • go¨18.jpeg
 • go¨19.jpeg
 • go¨2.jpeg
 • go¨20.jpeg
 • go¨22.jpeg
 • go¨23.jpeg
 • go¨24.jpeg
 • go¨3.jpeg
 • go¨4.jpeg
 • go¨6.jpeg
 • go¨7.jpeg
 • go¨8.jpeg
 • go¨9.jpeg