BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA BAĞLI KURULUŞLARIN TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.51.12.jpeg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve yabancı misyon şefleriyle iftar programında bir araya geldi.

Bakan Ersoy, temsilcilere hitaben yaptığı konuşmada “
Bulunduğunuz her coğrafyada çaresizliği umuda, sıkıntıyı huzura dönüştürmeyi başardınız. Yokluğu, paylaşmanın gücüyle giderdiniz.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TİKA, YTB, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’deki azınlık temsilcileri, büyükelçiler, Türkiye bursları ile eğitim gören misafir öğrenciler, Suriyeli çocuklar ve Ganalı işitme engelli öğrenciler, Ankara’da iftar sofrasında buluştu.  Programa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Konuşmasına Yeni Zelanda ve Sri Lanka’daki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenleri anarak başlayan Bakan Ersoy, Unutmamalıyız ki, Yeni Zelanda’da camiye saldırarak masumları katleden teröristle, Sri Lanka’da paskalya kutlamalarında masumların canına kıyanlar, aynı zihniyettedir. Terörün dini, dili, ırkı, milliyeti yoktur. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye kararlılıkla, tüm ülkeleri teröre karşı ortak bir söylem ve duruşa davet etmektedir.” dedi.

İçinden geçilen süreçlerin, bu akşamki birlikteliklerini çok daha anlamlı kıldığını düşündüğünü ifade eden Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü bu salona baktığımda, Türk milletinin, manevi ve kültürel değerlerinin temsilcisi olarak, hak ve adalet ekseninde, insan merkezli bir anlayışla, dünyayı değiştirmek ve daha iyi bir yer haline getirmek için çalışan, cesur insanları görüyorum. Sizler tüm faaliyetlerinizle, kamu diplomasisinde Türkiye’nin en etkili kurumlarısınız. Ülkeler arasında karşılıklı kültürel diyaloğun oluşturulması, ulusal hedeflerimizin tanıtılması, güncel politikalarımızın uluslararası alanlarda etkin anlatılması, doğru bilgi ve algı yönetimiyle, diğer ülkelerin kamuoyunda, imajımızı doğru ifade edebilmek gibi, çok geniş kapsamda önemli rolleriniz var.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Dünyanın her yerine uzanıp, nerede dertli varsa, Türkiye olarak oraya gidip, az veya çok yardımda bulunacağız." sözleriyle ifade ettiği milli kararlılığın farklı coğrafyalarda yankı bulmasını sağlayan TİKA’nın küresel etkisi olan bir kurum olduğunu anlatan Bakan Ersoy, YTB’nin de sınırlar dışında milli bir teşekkülün sorumluluğunu üstlendiğini söyledi. Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Siz gurbetteki vatandaşlarımızın gücü, güvencesisiniz. Yaşadıkları ülkelerin sosyal ve ekonomik hayatında, aktif rol oynayacak bir Türk toplumunun rehberi, tek vücut olmalarını sağlayan bilinçsiniz. Ayrıca Türkiye’nin tarihten gelen sorumluluklarının ışığında, sadece kendi insanımız için değil, kardeş ve akraba topluluklar için de benzer sorumlulukları üstleniyorsunuz.”

Bakan Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü’nün ise, tam 10 yıldır dilden tarihe, kültürden sanata Türkiye’yi tanıtmak amacıyla küresel düzeyde mesailerini sürdürdüğüne dikkat çekti. “Yakın zamanda, ülkemiz aleyhine yapılan uluslararası algı çalışmalarını göğüslediğimizi düşündüğümüzde, bu faaliyetlerin kıymeti daha net anlaşılmaktadır.” diyen Bakan Ersoy, Yunus Emre Enstitüsü’nün 10’uncu yaşını da kutladı.

Bakan Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de, Türkiye’de ve gönül coğrafyasında kültürel mirasımıza sahip çıkıp, bu mirasın gelecek nesillere bırakılabilmesi için aralıksız çalıştığını ve yüzlerce yıllık manevi değerlerin, vakıf kültürünün yaşatılmasını sağladığını belirtti. “Dünyaya baktığımızda, bu sorumluluğun ağırlığını daha net anlıyoruz. Zira değerlerimizin ve onların temsili olan eserlerimizin, özellikle hedef alındığı bir dönemden geçiyoruz. Bu tutumun karşısında duran irade, sizsiniz.” ifadelerini kullanan Bakan Ersoy, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bulunduğunuz her coğrafyada çaresizliği umuda, sıkıntıyı huzura dönüştürmeyi başardınız. Yokluğu, paylaşmanın gücüyle giderdiniz. Sizlere baktığım zaman, Afrika’dan Güney Amerika’ya, Asya’dan Ortadoğu’ya, hayatları değişen sayısız insanı görüyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bu güzel Ramazan akşamında, sizlerle aynı sofrayı paylaşmaktan, iftarımızın manevi havasını birlikte yaşamaktan, büyük memnuniyet duyuyorum.

Biliniz ki, tüm bu çalışmalarınızın neticesi olarak, kamu diplomasisindeki büyük etkinizle, uluslararası kamuoyunda oluşturduğunuz insani ve evrensel politikalar üreten, güçlü ve lider Türkiye algısı, milletimizin derin takdirini kazanmıştır.”

(20.05.2019)

  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.36.20.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.51.12.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.51.36.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.51.47.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 21.55.16.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 22.05.26.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 22.06.30 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 22.06.30.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 22.06.31 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-05-20 at 22.06.31.jpeg