BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

GENÇ YETENEKLER İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI İLE AYNI SAHNEYİ PAYLAŞACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 19 Mayıs’ı 100. yılında genç solistlerin coşkusuyla kutlayacak.

“Ulusal Genç Yetenekler Yarışması”nda ilk üçe giren genç solistler, “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konseri”nde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte sahne alacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın, genç yetenekler ile aynı sahneyi paylaşacağı “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konseri”, Şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Gürel Vakfı işbirliğiyle düzenlediği “Ulusal Genç Yetenekler Yarışması”nda ilk üçe giren, yaşları 15 ila 19 arasında değişen genç solistler, bayram coşkusunu sahnede yaşayacak.

Konser öncesinde müzikolog Ersin Antep’in hazırladığı “100. Yılında 19 Mayıs” konulu sunum gerçekleştirilecek.

Ludwig van Beethoven’ın, vatan sevgisi ve kahramanlık temalarıyla işlediği “Leonore no. 3” uvertürü ile açılacak konserde, umut vaat eden genç yeteneklerimizden  Cansu Naz Eriş, Sergey Prokofyev’in “1. Piyano Konçertosu”nu; Emir Kemancı, William Walton’un “Viyola Konçertosu”nun 1. bölümünü; Kazım Kaan Alıcıoğlu da Ulvi Cemal Erkin’in “Keman Konçertosu”nun 3.bölümünü seslendirecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, klasik müzik repertuarının seçkin eserlerini, ülkemizi dünya sahnelerinde başarıyla temsil etmeye başlamış genç solistlerimizin yorumlarıyla sunacak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklâl yolunda attığı ilk adım ile O’nun gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefinin coşkusuyla bayramı kutlayacak.

20 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 20.00’de başlayacak konsere, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ev sahipliği yapacak.

(18.05.2019)