BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: SAHNE SANATLARINDA SEYİRCİ SAYISINI HER YIL YÜZDE 50 ARTIRACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyonu Bakanlık tarafından yapılan Mamak Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Bakan Ersoy, 
2019 yılı itibarıyla Devlet Tiyatroları ve diğer sahne sanatlarında seyirci sayılarını her yıl yüzde 50 artırmayı hedeflediklerini hatırlatarak, Mamak Kültür Merkezi’nin de Ankara’nın kültür merkezlerinden biri haline getirilmesi için restorasyonun sürdüğünü söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,1924'te Cumhuriyetin ilk müzik öğretmen okulu olarak açılan ve uzun yıllar devlet konservatuarı olarak hizmet veren Mamak Kültür Merkezi’nde, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse tarafından karşılandı. Devam eden restorasyon çalışmalarını inceleyen Bakan Ersoy, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Ersoy, 2019 itibarıyla Devlet Tiyatroları ve diğer sahne sanatlarında seyirci sayılarını her yıl yüzde 50 artırmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda bir süre sonra salon sayısının yeterli olmayacağını ifade etti. Hedeflerine ulaşmak için salon arayışına geçtiklerini anlatan Bakan Ersoy, Mamak Belediyesi’nin kullanımında olan kültür merkezi salonunun kendilerine tahsis edildiğini söyledi.

Bakan Ersoy, Mamak Kültür Merkezi’ni tarihteki anlam ve önemine uygun biçimde restore ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu salonun anlamı çok büyük. Musiki Mualllim Mektebi olarak Cumhuriyetin ilk yıllarında hizmete girmiş bir salon. Daha sonralarında Devlet Konservatuvarı olarak hizmet etmişti. Konservatuvar yeni binasına geçtikten sonra da Mamak Belediyesi tarafından kullanıma devam ediyordu. Şimdi biz buranın geçmişteki ilgi odağı olan konumunu tekrar canlandıracak bir proje dâhilinde Mamak Belediye Başkanımız ile görüştük. Sahnenin ve binanın restorasyonu, bakım ve onarımının yapılmasında biz de yardımcı olacağız. Hedefimiz 1 Ekim'den itibaren burayı Ankara'nın kültür merkezlerinden biri haline getirmek, Mamak’ta aslına uygun bir merkezi tekrar canlandırmak. İnşallah 1 Ekim'den itibaren burayı haftada altı gün Devlet Tiyatrolarının kullanabileceği hale getireceğiz. Ayrıca binanın birçok yerini elden geçirerek sadece tiyatro için değil, sanat ve sergi alanları olarak kullanabileceğimiz, hatta kültür ve sanat eğitimlerinin de yapılacağı bir merkez haline getireceğiz."

Bakan Ersoy, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki birçok noktada benzer çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ise 1924 yılında yapılan binanın, Cumhuriyetin ilk eserlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, "Bu bina, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün musikiye ve sanata verdiği önemin de bir göstergesi. Binan restorasyonun ardından kültür ve sanat  etkinlikleri açısından bir cazibe merkezi haline gelecek." dedi.

"Cumhuriyetin ilk Devlet Konservatuvarı"

Cebeci'deki üç katlı kerpiç bina, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 1924'te Cumhuriyetin ilk müzik öğretmen okulu (Musiki Muallim Mektebi) olarak hizmet vermeye başladı.

Avusturyalı mimar Ernest Arnold Egli tarafından 1928'de projelendirilen bina, 1938'de eklenen yeni mekânlarla genişletildi ve genç cumhuriyetin ilk devlet konservatuvarı oldu.

Ünleri ülke dışına taşan çok sayıda sanatçıyı yetiştiren Devlet Konservatuvarının 1985'te yeni binasına taşınmasından sonra tarihi yapı Mamak Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanıldı. Ancak binada belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmeye devam etti.

Bakanlık ile 2005'te yapılan karşılıklı protokoller çerçevesinde, binayı eski kimliğine kavuşturmak için köklü bir restorasyon çalışması başlatıldı. Yeniden yapılanmayla günün koşullarına hizmet edecek bir kültür tesisi oluşturuldu.

Bugün Mamak Kültür Merkezi adı altında Belediye Konservatuvarı olarak da hizmet vermeye devam eden binada, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, tiyatro, folklor ve geleneksel el sanatları dallarında eğitimler veriliyor. Merkezde, tiyatro, sergi ve konser salonları ile bilgisayar donanımlı büyük bir kütüphane de yer alıyor.

(22.04.2019)

  • WhatsApp Image 2019-04-22 at 10.40.41 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-04-22 at 10.40.41.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-04-22 at 10.40.42.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-04-22 at 11.02.04.jpeg