BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "ÇEŞME’NİN AVANTAJI İZMİR HAVALİMANI’NDAN DESTEK ALMASI"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği İzmir’de “Genç Turizmciler Ödül Töreni”ne katıldıktan sonra turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi. “Çeşme’de esas tehlike pazar çeşitliliği olmaması” diyen Bakan Ersoy, doğru planlama ile bu durumun düzeltilebileceğini belirtti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Genç Turizmciler Ödül Töreni"ne katıldı.

Bakan Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ile turizmle ilgili meslek liselerinin geliştirilmesi ve kolej statüsüne getirilmesi için bir çalışma başlattıklarını anımsattı; gençlerin en az 3 lisan öğrenebilecekleri bir ortam hazırladıklarını söyledi. Turizmin Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, "2023'e büyük hedefler belirledik. Gençlerin yardımıyla bu hedeflere erişeceğiz." dedi.

Bakan Ersoy, dereceye giren öğrencilere ödüllerini de verdi. Yarışmaya Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan katılan ve jüri özel ödülüne layık görülen öğrenciler ödüllerini Bakan Ersoy’dan aldı.

“Çeşme’de esas tehlike pazar çeşitliliği olmaması”

Daha sonra turizm sektör temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Ersoy, Çeşme’de her yıl tatil yaptığını ve bölgeyi iyi bildiğini belirterek "Çeşme iyi bir başlangıç yaptı, güzel de bir çıkış yakaladı ama gidişatı iyi değil. Bu şekilde bırakırsak iyi bir gidişat öngörmüyorum. Herkesin bunun farkında olması sevindirici bir şey, farkındalık oluşmuş. Hep beraber çalışıp düzelteceğiz doğru bir planlamayla çünkü geç kalınmışlık, bitmişlik yok. Alanlar müsait, yatırıma müsait. Doğruları tartışıp sizlerle birlikte karar verip hızlı bir şekilde yaparız." diye konuştu.

Çeşme'nin ana sıkıntısının sezonun 12 aya yayılmasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Sezon çok kısa burada. 60 gün ana sezondan bahsediyoruz. Onun dışında sizde pazar çeşitliliği yok, esas tehlike o. Ağırlıkta Türk misafir var. Eğer pazar çeşitliliği yaratamazsanız, yabancı turistte çok ciddi bir çeşitlilik yaratamazsanız bir süre sonra Türk turisti de kaybedeceksiniz. Zaten sezonun kısa olmasının sebebi de pazar çeşitliliğinin olmaması, tek tip turiste hitap ediyor olması. Ağırlıklı olarak ona konsantre olmalıyız. Kalan alanları planlarken turistin de geleceği ortamı yaratmamız lazım. Nasıl yapılacağına yabancı değilim, yapabileceğimiz bir konu. Avantajlı yanınız İzmir havalimanından destek alıyor olmanız. Önemli olan havaalanı değil, önemli olan hava trafiğidir. Eğer hava trafiği oluşmazsa 10 havaalanı da yapsanız hiçbir fayda sağlayamazsınız. İzmir, hem Kuşadası'na, hem Çeşme'ye hem kendine hitap ettiği için hava trafiği açısından şanslı bir yer. Yeni açılacak butik, jet uçaklar için açılacak havalimanı belli bir standardın üstündeki misafirler için çok faydalı olacak, nitelikli turist açısından. Ama sürdürülebilir turizm ve sezonun 12 aya yayılması açısından sizin ihtiyacınız olan yer İzmir Havalimanı. O da gayet modern, iyi. Çeşme ile arasındaki bağlantısı da çok modern. O açıdan da avantajlısınız."

Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Mustafa Cenger ise Alaçatı'nın turizmde lokomotif olduğunu ancak 5 yıldır irtifa kaybı yaşadığını belirtti.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti.

(28.03.2019)

  • izm 1.jpeg
  • izm 2.jpeg
  • izm 3.jpeg
  • izm 4.jpeg
  • izm 5.jpeg