BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "ANTALYA HAVALİMANI’NA YAKIN OLMASI ISPARTA’NIN EN BÜYÜK AVANTAJI"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Isparta’ya gitti.

Isparta'nın, yılda 14 milyon yabancı turist çeken Antalya Havalimanı'na yakınlığının değerlendirilmesi gereken bir avantaj olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Isparta’nın turizm potansiyelini çok hızlı bir şekilde tanıtıp, bu trafikten pay almasını sağlamak mümkün.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk durağı Isparta Valiliği’nde Vali Ömer Seymenoğlu ve kent protokolü tarafından karşılandı. Şeref defterini imzalayan Bakan Ersoy, Valilik binasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Geleneksel Türk süsleme ve el sanatları" sergisini gezdi. Bakan Ersoy daha sonra Vali Seymenoğlu ile makamında görüştü. 

Ardından Tarihi Üzüm Pazar'ında esnaf ziyaretinde bulunan Bakan Ersoy, tarihi pazarı gezerek, esnafın yanı sıra turistlerle sohbet etti. Bakan Ersoy, AK Parti seçim standında bulunan Türk bayrağı motifli halıya da ilmek attı.

AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Ersoy, İl Başkanı Osman Zabun'dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bakan Ersoy burada yaptığı açıklamada, yenilenmiş turizm hedeflerinin yakalanabilmesi için turizmin 81 ile yayılması gerektiğini belirterek, Türkiye genelinde gezilerinin devam ettiğini, Isparta'nın kendine has özelliklerinin bulunduğunu anlattı.

"Antalya'da turizmi 12 aya yaymaya çalışıyoruz"

Isparta'nın en önemli özelliğinin, yılda 14 milyon yabancı turist çeken Antalya Havalimanı'na yakın bir noktada bulunması olduğunu aktaran Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Turizm bölgelerinde havaalanı olması yeterli değil, hava trafiğinin olması gerekiyor. Şu anda Antalya'ya çok yakın olması, yaklaşık 1,5 saatlik mesafede olması ve yılda 14 milyon yolcu alan bir merkeze yakın olması, Isparta'nın en büyük avantajı. O açıdan Isparta'nın turist potansiyelini çok hızlı bir şekilde tanıtıp, gerekli birkaç yatırımı yaparak bu trafikten pay almasını sağlamak mümkün. Her şeyden önce Antalya için de faydalı. Çünkü biz Antalya'da turizmi 12 aya yaymaya çalışıyoruz. Antalya'daki işletmelerin, otellerin 12 ay açık kalmasını istiyoruz. Bu açıdan Isparta'nın doğa turizmiyle, kış turizmiyle etkisini düşündüğümüz zaman özellikle trafiğin az olduğu kış aylarında hava trafiğinin artmasında Antalya’ya çok büyük fayda sağlayacaktır."

Bakan Ersoy, ihtiyaç duyulan projeleri belediye başkan adaylarının kendine sunduğunu belirterek, "Biz zaten seçimden sonra çok yoğun bir şekilde onların projelerini hayata geçireceğiz. Öncelikli olarak teleferik, Davraz ve doğa turizmiyle ilgili planlamalara hızlı bir şekilde Bakanlık olarak destek vereceğiz. Hak ettiği yabancı turist trafiği payını alması için gerekli katkıları Bakanlık olarak yapacağız. İhtiyaç duyulan en büyük şey, hava trafiği ve Isparta'nın Antalya yakınında olması bu sorunu çözmüş oluyor. Gerisi de bizim birkaç dokunuşumuza bağlı. Onları da biz yapacağız." diye konuştu.

Bakan Ersoy, Isparta temasları kapsamında sektör temsilcileriyle de bir araya geldi. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda turizmi 81 ile yayma hedeflerini hatırlatan Bakan Ersoy, Antalya Havalimanı’nın Isparta’ya olumlu etkisini burada da vurgulayarak “Türkiye’nin en çok turist girişinin yapıldığını Antalya Havalimanı’na bir buçuk saat mesafedesiniz. Doğru bir planlama ve programla mevcut potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsek çok ciddi turist alma ihtimaliniz var, alacaksınız da.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, daha sonra Süleyman Demirel Kongre Merkezi'ndeki Isparta merkez sandık görevlileri toplantısına katıldıktan sonra Antalya'ya hareket etti.  

Programlara, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta AK Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz ile AK Parti Isparta Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen de katıldı.

(23.03.2019)

 • ısparta1.jpeg
 • ısparta11.jpeg
 • ısparta12.jpeg
 • ısparta13.jpeg
 • ısparta14.jpeg
 • ısparta15.jpeg
 • ısparta16.jpeg
 • ısparta17.jpeg
 • ısparta2.jpeg
 • ısparta7.jpeg
 • ısparta8.jpeg
 • ısparta9.jpeg