BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY, TÜRKİYE GAZETESİ GÜNDEM TOPLANTISI’NDA SORULARI YANITLADI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Gazetesi Gündem Toplantısı’na katıldı.

TGRT Haber’de canlı yayınlanan programda Bakan Ersoy, 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden Japonya’da dün açılışı gerçekleştirilen ‘Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği’ sergisine kadar pek çok başlıkta önemli açıklamalarda bulundu. 


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Gazetesi Gündem Toplantısı’nda ilk olarak dün gerçekleştirdiği Japonya temaslarından izlenimlerini aktardı.

Başkent Tokyo’da açılan ‘Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği’ sergisinin açılışını yapan Bakan Ersoy, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa ile 600 seçkin davetlinin sergiye büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

Japonya’da 2019 Türk Yılı’nın bu sergiyle taçlandırıldığını belirten Bakan Ersoy, “Tokyo’nun en büyük müzelerinden birinde gerçekleştirdiğimiz galada Türk gastronomisini tanıtan bir yemek sunumu yaptık, Türk müziğimizi dinlettik. Tarihimizi, kültürümüzü, sanatımızı, gastronomimizi aynı ortamda tanıtma fırsatı bulduk.” dedi.

Bakan Ersoy, 1 milyona yakın ziyaretçi hedeflenen ve 2 aya yakın bir süre başkent Tokyo’da ziyarete açık olacak serginin, Temmuz ayında da Kyoto’da olacağını ifade etti.
 
Tanıtım politikalarında değişikliğe gidildiğini vurgulayan Bakan Ersoy, Türkiye’yi rakipsiz yapan, tarihi, kültürel, arkeolojik ve gastronomi özellikleri ile tanıtımda ayrışmanın mümkün olduğunu söyledi. 

“Tanıtım Stratejilerimizin Merkezine Göbeklitepe’yi Aldık”

Bakan Ersoy, 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesine ilişkin ise şunları kaydetti: 

“Göbeklitepe tarihin sıfır noktası, çevresinde halen devam eden kazılar var. Ben 13 bin yıl kadar geriye gidebileceğini düşünüyorum. Biz 2019 tanıtım stratejilerimizin merkezine Göbeklitepe’yi aldık. Ancak buraya ilişkin tanıtım çalışmalarımızı sadece bu yıl ile sınırlı tutmayacağız. Göbeklitepe’yi sadece Şanlıurfa olarak görmeyelim, Türkiye’nin imza yerlerinden biri ve Şanlıurfa çevresindeki illere de çok olumlu yansıması olacak.”

Kapadokya’nın ve kültür varlıklarının korunmasıyla ilgili soru üzerine de Bakan Ersoy, Çanakkale’de olduğu gibi Kapadokya Bölgesi’nde de Alan Yönetimi Sistemi’nin ortaya konulacağını söyleyerek “Bakanlıkların yetkilerindeki çakışmaları bu sistem ile ortadan kaldıracağız.” dedi. Özellikle Asya ülkelerinden gelen ziyaretçilerin bölgeyi tercih ettiğini belirten Bakan Ersoy, turizm gelirlerini artırmak için bu bölgede de pazar çeşitliliğinin sağlanması gerekliliğinin altını çizdi. 

“Turizm Meslek Liselerini Turizm Koleji Statüsüne Getiriyoruz” 

Bakan Ersoy, turizmin yeni hedeflerine dair de bilgiler paylaştı. Nicelikli turist kazanımından vazgeçmeden nitelikli turiste de odaklanılacağını ifade eden Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bugüne kadar önceliğimiz nicelikli turistti, şimdi turist sayısına ilaveten nitelikli turiste konsantre olacağız. Pazar payını artırmak istiyoruz. Nitelikli turist için her şeyden önce nitelikli personel gerekiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yaptık. İlk etapta 11 turizm meslek lisesini seçtik, turizm koleji statüsüne getiriyoruz. Öğrencilerimiz en az 3 lisanı iyi derecede öğrenecekler. 15 Nisan-15 Ekim arasında derslerini otellerde almalarını sağlıyoruz. Müfredat da sektöre uyumlu olacak. Ayrıca oteller öğrencilere stajyer maaşı verecek. Öğrenci açısından da, otel açısından da, okul açısından da cazip. Bunu bir aşama daha ilerleteceğiz. Öğrencilerimiz 4 senelik temel eğitimi meslek lisesinde aldıktan sonra özellikle gastronomi ağırlıklı fakültelerde eğitim almalı. Bunu başarırsa zaten en ideal yönetici adayı oluyor, geleceğin genel müdürlerinin bu şekilde yetişmesini planlıyoruz.”

“Bu Sene 52-53 Milyon Turist Bekliyoruz”

2019 yılı turizm beklentilerini aktaran Bakan Ersoy, “Geçen sene 46.1 milyon turist sayısını yakaladık. Bu sene 52-53 milyon bandını bekliyoruz. 29.5 milyar dolar döviz geliri elde ettik. Bu sene 38 milyar dolar gibi bir hedef koyduk. Kişi başı gecelik gelir, doğru veridir. 2017 yılında bu 62.5 dolar iken, geçen sene 66.5 dolara yaklaştı. 2019 yılında 73 dolar olacağını öngörüyoruz.” dedi.

İstanbul Yenikapı’ya cruise gemileri için yeni bir liman yapılacağının müjdesini veren Bakan Ersoy, “Cruise gemisi yolculuğu planları 2-3 seneden önce yapılıyor. Ne olacak diyorsanız bu sene de ciddi artış olacak ama 2020 itibariyle ciddi artışlar başladı zaten. Mayıs 2020'de Galataport açılacak. Anacak bu sadece 2020 yılını kurtarır çünkü 3 cruise gemisi yanaşabilecek. 2021 itibariyle yeni bir cruise limanına ihtiyacımız var. Yenikapı için bir planlama yapılıyor. Birkaç ay içinde ihalesi yapılacak” ifadelerini kullandı. 

Bakan Ersoy, Kapalıçarşı’ya yönelik düzenlemelerle ilgili de şunları anlattı:

“Kapalıçarşı’da belediye ile birlikte çalışmak gerekiyor. Biz Bakanlık olarak proje olsun, yatırım olsun, her türlü desteği vereceğimizi söyledik. Seçimlerden sonra belediye ile birlikte orada çok detaylı bir çalışma yapılacak. Kapalıçarşı’nın yıldızı 2020 itibariyle tekrar çok hızlı parlayacak. Orada cruiseların çok etkisi vardı, cruise ile gelenler çok rahat oraya geçiyordu. Yeni limanın yeri tespit edilirken bunlar göz önüne alınarak yapılıyor. Topkapı Sarayı’na, Sultanahmet’e, tarihi yarımadaya rahat ulaşılabilecek bir yer tespit ediliyor.”

Taksiciler ile ilgili şikâyetlerin de zamanla çözüleceğini belirten Ersoy, “Herkes farkında, bu iş bu sene çözülecek. Şikâyetlerin bir gecede azalmasını bekleyemeyiz tabii ama azala azala bitecek. Kanuna nizama uygun şekilde sürdürülecek. Dışarıdan gelen birinin istediği, dayattığı şartlarda çözülecek değil bu konu. Bizim vergi mevzuatlarına uygun şeklide çözülecek” diye konuştu.

Bakan Ersoy, göreve başladığı andan itibaren, bekletilen tüm dosyaların sonuçlandırıldığını, turizm politikalarında yapılması planlanan değişiklikler için yasal alt yapıların da hazırlandığını açıkladı. 

 

(20.03.2019)