BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN YARDIMCISI ALPASLAN: “TANITIMDA GÜÇLÜ BİR ATAĞA KALKMAMIZ GEREKİYOR”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği tarafından düzenlenen 2. Global Gastroekonomi Zirvesi’ne katıldı. Bakan Yardımcısı Alpaslan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada “Anadolu mutfağı bize gastronomi alanında birinciliğe oynama potansiyelini sunuyor. Tanıtımda güçlü bir atağa kalkmamız gerekiyor.” dedi.

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), İstanbul’da 2. Global Gastroekonomi Zirvesi’ni düzenledi. Zirvenin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Anadolu’nun kültürü gibi mutfağının da zengin olduğuna dikkat çekerek “Anadolu mutfağı bize dünyada gastronomi alanında birinciliğe oynama potansiyelini sunuyor.” ifadelerini kullandı. 

Bu alanda yeterince tanıtım olmadığını ve markalaşma eksiği bulunduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı Alpaslan, “Sosyal medyanın en önemli kanallarına baktığımızda önemli veriler yer almakta. Bunları incelediğimizde dünyanın en iyi 50 yemeği veya içeceği arasında Türk yemeklerini, içeceklerini görememekteyiz. Önemli gastronomi festivallerimizi görememekteyiz. Bu durum bize, tanıtımda güçlü bir atağa kalkmamız gerektiğinin işaretlerini vermektedir. Dünya çapında bu alanda yeni yeni oluşmaya başlayan, varlığıyla gurur duyduğumuz markalarımızın daha da fazlalaşması gerektiğini göstermektedir.” dedi.

Bakan Yardımcısı Alpaslan, Turizm Geliştirme Fonu çalışmalarında da son aşamalara gelindiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Çok kısa zamanda TBMM gündemine gelecek ve yasalaşacak bu fon, turizm sektörünün elde ettiği geliri turizmin tanıtımında ve markalaşmasında, atılması gereken adımların gerçekleştirilmesinde önemli fonksiyon ifa edecek.”

Bakan Yardımcısı Alpaslan, Turizm Geliştirme Fonu ile turizmin daha da çeşitlenmesi, gastronominin iyileşmesi ve ürünlerin dünyada tanınır hale gelmesi için kalıcı bir güce kavuşulmuş olunacağını aktararak, turizm hedeflerine ulaşabilmek için fonun itici güç olacağının altını çizdi. 

Zirvenin diğer açılış konuşmalarını yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve TURYİD Başkanı Kaya Demirer de gastronominin ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğinde oynadığı kritik rolü vurguladı.

(12.03.2019)
  • glo3.jpeg
  • glo2.jpeg
  • glo1.jpeg