BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI’NA İLK UÇAK BU AY İNECEK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yüksek turizm potansiyeline sahip şehirlere yönelik ziyaretleri kapsamında Adana’nın ardından Mersin’e gitti.

Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, inşaatı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı’na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana ziyaretini tamamladıktan sonra Mersin’e giderek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ve Mersin Valisi Ali İhsan Su ile birlikte Kazanlı Turizm Bölgesi'ni gezdi. Yetkililerden bilgi alan Bakan Ersoy daha sonra Mersin Valiliğini ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Bakan Ersoy, 2023 yılında 70 milyon turist hedefine ulaşılabilmesi için turizmin Türkiye geneline yayılması gerektiğini hatırlatarak, her bölgeye düzenledikleri gezilerde, turizm potansiyellerini ortaya çıkarabilmek adına il bazında atılacak adımlara ilişkin kapsamlı çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bakan Ersoy şunları kaydetti: 

"Yeni alanları geziyoruz. Sorunları, talepleri ve olası potansiyelleri bize iletiyorlar. Bu bağlamda bazı kararlar aldık, birçok yeni kararlar da alacağız ve bölgeye tekrar geleceğiz. 6 Nisan’da Adana’ya tekrar gelip, yeniden Mersin’e geçeceğim. Turizmi geliştirmeye dönük yol haritası için geniş bir toplantı yapacağız. Mersin ile ilgili çok detaylı bir proje hazırlanacak. Bu hazırlanan projeleri değerlendirip, 2023'e kadar orta vadeli, 2023 sonrası uzun vadeli eylem planını tekrar oluşturacak ve bunun üzerine çalışmaya devam edeceğiz."

Bakan Ersoy, Silifke ilçesinde yer alan Uzuncaburç ören yeri ile ilgili yeni bir projeyi tamamlamak üzere olduklarını ve ihale aşamasına gelindiğini bildirdi. Bakan Ersoy ayrıca, Kızkalesi'nin aydınlatmasının da sezona yetiştirilmesinin planlandığını ifade etti. 

Bakan Ersoy, Anamurium ören yeri çevre düzenlemesi, Anamur Mamure Kalesi ve cami restorasyonlarının devam ettiğine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

"Tüm çalışmaları tamamlayıp, kısmi kaynak aktarımlarıyla bu projelerin gerçekleştirilmesi için bölgeye desteklerimiz sürecek. 8 tane turizm gelişim bölgesi var. Bunlarla ilgili planlamalar, Nisan ayındaki çalışmalarımızdan sonra daha da hızlanacak. Önemli olan bu bölgelerin de hızlı bir şekilde turizme ve Mersin'in yatırım planlamasının içerisine alınması. Nisan ayında ön çalışmalarımızı tamamlayıp, hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için gerekenleri yapacağız." 

Çukurova Bölgesel Havalimanı İnşaatı

Bakan Ersoy, Kazanlı Turizm Bölgesi'nde incelemeler yaptığını anımsatarak şöyle konuştu:

"Bölgeyle ilgili birkaç düzenleme yapacağız. Alt yapısı tamamlanmış. En önemlisi alt yapıydı, buna ilişkin bir sıkıntı kalmadı. Havalimanı inşaatı hızlandı. Bölgenin yatırım için ihtiyacı olan ana kısımlardan biri de bu havalimanıydı. İnşallah bu ay ilk uçağı piste indireceğiz, turizm için önemli olan ana kapılardan biri de hızlı bir şekilde Mersin'e açılmış olacak." 
Bakan Ersoy, daha sonra beraberindekilerle birlikte Özel Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesini gezip, esnaf ziyaretinde bulundu. 

Beraberinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile AK Parti Mersin İl Başkanlığına geçen Bakan Ersoy, Mersin'de turizmin gelişmesi için birçok proje hazırlandığını belirtti.

Partililerin heyecanının seçimle bitmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, "Bu bir maraton, 100 metre koşusu değil. Türkiye Cumhuriyetini, Mersin'i geliştirmek istiyorsak mutlaka bu seçimleri kazanmamız, başarıyla bitirmemiz gerekiyor." dedi.

Bakan Ersoy, Cumhur İttifakı'nın önemini şu sözlerle vurguladı:

"Bu tarz ittifaklara sahip çıkmamız, geliştirmemiz gerekiyor. Burada çok başarılı bir örneği siz oluşturuyorsunuz, gösteriyorsunuz. Çabalarınız takdire değer. İttifakla çok faydalı bir çalışma gerçekleştiriyorsunuz. İnşallah diğer şehirlere de örnek bir çalışma olacak. Sizden beklentimiz bu heyecanınızın sonuca ulaşması ve 31 Mart günü bunu taçlandırmanız. İnşallah mahcup olmayacağız. Hep beraber bu başarıya imza atacaksınız."

Bakan Ersoy, Mersin programının sonunda sektör temsilcileriyle de bir araya geldi. 


(03.03.2019)

 • mer1.jpeg
 • mer10.jpeg
 • mer2.jpeg
 • mer3.jpeg
 • mer4.jpeg
 • mer5.jpeg
 • mer6.jpeg
 • mer7.jpeg
 • mer8.jpeg
 • mer9.jpeg
 • mrs1.jpeg
 • mrs10.jpeg
 • mrs11.jpeg
 • mrs2.jpeg
 • mrs3.jpeg
 • mrs4.jpeg
 • mrs5.jpeg