BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "ADANA TURİZM POTANSİYELİNİ VE GELİRİNİ ARTIRACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adana’ya gitti.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin turizmde 2023 hedeflerini yükselttiklerini hatırlatarak “Türkiye başlı başına bir turizm ülkesi. Turizmi klasikleşmiş bölgelerin dışına çıkararak 81 vilayetimize yaymamız gerekiyor. Turizm alanlarının yeniden planlanması ve geliştirilmesiyle Adana ciddi bir şekilde turizm potansiyelini ve gelirlerini artıracak.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, zengin turizm potansiyeline sahip kentlere yönelik ziyaretleri kapsamında Adana’ya gitti. Bakan Ersoy programına, sabah saatlerinde Adana Valiliği’nde Vali Mahmut Demirtaş ile görüşerek başladı. Bakan Ersoy’a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ve ilgililer eşlik etti.

Bakan Ersoy daha sonra Adana Müze Kompleksine geçerek incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye'nin 2023 hedeflerini revize ettiklerini anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"50 milyon olan turist sayısı hedefimizi 70 milyona revize ettik. 70 milyon turist sayısını yakalayabilmek için -ki bizim hedefimiz 70 milyonda kalmak değil, sonrasında bu artışlar devam edecek, çünkü Türkiye başlı başına bir turizm ülkesi- bu sayılara hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabilmek için, turizmi klasikleşmiş turizm bölgelerinin dışına çıkararak 81 vilayetimize yaymamız gerekiyor. Bu bağlamda potansiyelleri olan şehirlerimizi gezerek, başta yerel idarelerle oradaki milletvekillerimizden, valilerimizden fikir görüş ve stratejilerini alıyoruz. Biz de onlara Bakanlığımızca kendi stratejilerimizi katarak başta 2023 olmak üzere daha ileri tarihlere kadar uzayabilecek yeni bir strateji oluşturmak istiyoruz. Bu anlamda bugün Adana'dayız."

Bakan Ersoy, Adana Müze Kompleksi içerisinde yer alan Mozaik Müzesinin açılışının gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Müzemizde tarım ve sanayi bölümleriyle ilgili çalışmaları denetledik. Valilikte, Adana'nın kültürel ve arkeolojik potansiyelleri ve deniz, kum, güneşle ilgili, turizmle ilgili neler yapılabilir, onlar üzerine çalıştık. 6 Nisan'da festivale bir daha geleceğiz, o zaman daha uzun kalacağız. Özellikle kıyı bandında incelemelerde bulunacağız, turizm alanlarının yeniden planlanması ve geliştirilmesiyle inşallah Adana ciddi bir şekilde turizm potansiyelini ve gelirlerini artıracak."

Bakan Ersoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile MHP’nin Çukurova ilçesindeki seçim bürosunu da ziyaret etti. Burada Cumhur İttifakı'nın desteklediği MHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Yusuf Baş'a başarılar dileyen Bakan Ersoy, yerel yönetimlerin öneminin altını çizerek şöyle konuştu:

"Merkezi yönetim olarak yerel idarelerle uyumlu çalışabildiğimiz zaman çok daha hızlı sonuç alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde de zaten hem sürat hem etkili sonuç almak önemli. İnşallah sizler de başarılı olursunuz, ortak bir şey üretmek için gerekli zemin oluşur. Ana hedef Adana'yı daha iyi yerlere getirmek, gelirlerini arttırmak. Turizm artık Türkiye açısından stratejik sektör oldu. Bu stratejik sektörden Adana'nın da mutlaka  pay alması gerekiyor. Mevcut gelirini birkaç katına çıkaracak potansiyeli de var."

Kentteki temasları kapsamında AK Parti İl Başkanlığına da giden Bakan Ersoy, partililerle yaptığı basına kapalı görüşmenin ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile Turgut Özal Bulvarı'nda esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Bakan Ersoy daha sonra sektör temsilcileriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. 

(03.03.2019)

 • adn.jpeg
 • adn1.jpeg
 • adn11.jpeg
 • adn12.jpeg
 • adn14.jpeg
 • adn15.jpeg
 • adn2.jpeg
 • adn4.jpeg
 • adn6.jpeg
 • adn7.jpeg
 • adn9.jpeg