BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: “YENİ BİR ‘TÜRKİYE TURİZM KONSEPTİ’ YARATMAMIZ GEREKİYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Otel Yöneticileri Derneğinin (TUROYD) gala yemeğinde turizmcilerle bir araya geldi.

Bakan Ersoy, maliyet odaklı turizmden gelir odaklı turizme geçiş sürecinde atılacak adımlara ve bu yıl yasalaşması planlanan Turizm Geliştirme Fonu’na dair bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından İstanbul’da düzenlenen gala yemeğine katıldı. 

Bakan Ersoy 2023 hedeflerine giden yolda turizme bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini anlattı. “2023 yılında 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm geliri hedefliyoruz.” diyen Bakan Ersoy, “Bu hedefe ulaşmak için turizmde köklü bazı değişikliklere gitmeliyiz. Siz profesyonel yöneticiler olarak çoğunuz bakış açılarının farkındasınız. Önemli olan turizm yatırımcısının bakış açısını değiştirmek. Artık maliyet değil gelir odaklı turizme geçmemiz gerekiyor. Arza göre değil talebe göre bir turizm konsepti geliştirmemiz gerekiyor. Nitelikli turisti hedefleyen yeni bir Türkiye turizm konsepti yaratmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.   

Bakan Ersoy, Türkiye’yi nitelikli turistlerin ziyaret etmesini sağlamak için planlanan aşamaları da anlattı. En kritik unsurun insan kaynağı olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Turizm ve insan ayrılmaz ikili. İnsana hizmet ediyoruz, insana insanla hizmet ediyoruz. İnsan gücünün çok ciddi bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, turizm meslek liseleri ile yeni bir çalışma başlattık. Turizm meslek liseleri kolej statüsüne getiriliyor. 3 lisan öğretecek şekilde müfredatı değiştiriyoruz. Ve 20 Nisan–20 Ekim tarihleri arasında da öğrencilerin eğitimlerini anlaşmalı otellerde uygulamalı olarak görmelerini sağlıyoruz. Bu bir staj değil, bu bir eğitim. Sizlerin gözetiminde yetiştirilmiş öğrenciler, gelecekte turizmin yöneticileri olacaklar. Geleceğin müdürlerinin biz F&B ağırlıklı olması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle bünyesinde F&B kökenli fakülteler barındıran üniversitelerde, meslek liselerinde başarılı olmuş olan öğrencilerin belli bir kısmına burs verilmesini sağlayacağız. Bizim hedefimiz Türk turizminin artık yönetici ihraç eder konuma gelmesi.”

10 yıl sonrasının turizmini hazırladıklarını belirten Bakan Ersoy, “70 milyon hedefimiz var. Bu çok daha fazla tesisin hizmete girmesi, çok daha fazla yatırımın yapılması anlamına geliyor. Burada yatırımcıyı doğru yönlendirecek olan, turizmin geleceğinin rotasını çizecek olan sizlersiniz. Konaklama dışı yatırımların dizaynı anlamında da önem taşıyor. Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artması da ancak sizler gibi bu işe gönül vermiş yöneticilerin sektörde kalması ve sizden sonra gelecek gençlerin çok iyi yetiştirilmesi ile mümkün.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, bu yıl hayata geçmesi planlanan Turizm Geliştirme Fonu hakkında da şu bilgileri verdi:

“En büyük sıkıntımız, bakan veya bürokrat değiştikçe tanıtma stratejilerinde de değişiklikler olmasıydı. Artık kalıcı bir turizm politikası oluşturmamız gerekiyordu. Biz de dünyada turizm gelirleri en yüksek olan ülkeleri inceledik. Hepsinin ortak yönü, böyle fonlar kurmuş olmaları. Bu fonlar kurulduktan sonra çok hızlı bir şekilde turizm gelirlerinde artışlar gerçekleştirmişler. Fonun ağırlıklı bütçesi tanıtma fonu olarak kullanılıyor, bir kısmı da turizm geliştirme ve turizm yatırım fonu olarak kullanılıyor. Yönetim kurulundaki 11 kişiden 8’i de sektör temsilcileri olacak. Danışma kurulunda da profesyonel otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz. Bu platformda doğru politikalarla yatırımcının yönlendirilmesi açısından sizin bulunmanızın hayati önemi var.” 

 
(01.02.2019)

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 6.jpg