BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

1919'DAN 2019'A... BAKANLIK PLASTİK SANATLAR YARIŞMALARINI MİLLÎ MÜCADELEYE İTHAF EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı plastik sanatlar alanında her yıl düzenlediği üç ayrı yarışmayı da, bu yıl millî mücadelenin 100’üncü yılına ithaf ediyor.

Türkiye’nin önemli resim ustalarından Şefik Bursalı anısına düzenlenen resim yarışması ile genç sanat kapsamındaki proje ve afiş tasarım yarışmalarının 2019 teması “Millî Mücadele ve 1919” olarak belirlendi.

Türkiye’de güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç yetenekleri keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmalarda toplam 340 bin lira para ödülü dağıtılacak. 

18’inci Şefik Bursalı Resim Yarışması’nda 77 bin 500 lira, Genç Sanat: 5. Güncel Sanat Proje Yarışması’nda 147 bin 500 lira ve Genç Sanat: 3. Afiş Tasarım Yarışması’nda ise 115 bin lira ödüle layık görülen eserlerin sahiplerine takdim edilecek.  

Sanatçı Şefik Bursalı anısına düzenlenecek yarışmanın sonucunda beş adet 8 bin lira ve başarı belgesi ile yine beş adet bin 500 lira ve mansiyon başarı belgesi sahiplerini bulacak. Sergilenmeye değer görülen eserlere ise ayrı ayrı 750 lira ve katılım belgesi verilecek. 
 
Yarışmalara başvurular https://plastiksanat.kultur.gov.tr/ adresi üzerinden, e-devlet şifresiyle, online olarak yapılacak.  

“Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım”

Kültür ve Turizm Bakanlığı 4 Mart–30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Genç Sanat: 5. Güncel Sanat Proje Yarışması’nın konusunu “Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım” olarak belirledi.  

Genç Sanat: 3. Afiş Tasarım Yarışması ise “2019 Millî Mücadele’nin 100. Yılı: Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a Çıkışı ve Kongreler” konusuyla 25 Şubat–8 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. 18’inci Şefik Bursalı Yarışması’nın başvuru tarihleri ise 1-18 Mart olacak.  

(12.01.2019)