BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ: “İSTANBUL BİZATİHİ KENDİSİ MEKTEP OLAN BİR ŞEHİRDİR”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “İstanbul’da yaşamış olmak başlı başına bir diploma sahibi olmak, dünyanın hiçbir üniversitesinde verilmemiş olan bir diplomaya sahip olmak demektir.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “İstanbul, farklılıkları tarih boyunca bir arada yaşatabilmeyi başarmış bir şehirdir. Bugün de, bütün farklılıkları ile birlikte, çok sayıda insana, milyonlarca insana ev sahipliği yapan bir şehirdir. İstanbul bizatihi kendisi mektep olan bir şehirdir.” 


İstanbul’un dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, “İstanbul bizatihi kendisi mektep olan bir şehirdir. İstanbul’da yaşamış olmak başlı başına bir diploma sahibi olmak, dünyanın hiçbir üniversitesinde verilmemiş olan bir diplomaya sahip olmak demektir.” dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı mezuniyet törenine katıldı. 

Üniversiteden mezun olan öğrencilerin bir diploma almış olmakla birlikte aslında yeni bir mektebe de başladıklarını dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, hayat mektebi olarak nitelendirdiği bu okulun diplomasının ise son ana kadar devam edeceğini ve belki de o diplomanın bu tarafta değil, öbür tarafta alınacağını söyledi. 

Bilgiye çok daha kolay ulaşılabilen ve çok iyi üniversitelerin olduğu bir çağda insanoğlunun hala mutlu ve mesut olmadığını dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, insanlık aleminin medeniyeti bir şekilde kaybetmiş olmasının, tahayyül dünyasını düzgün bir şekilde oluşturamamasından kaynaklandığını ifade etti.  

İlimle, irfanla, hikmetle donatılmış bir hayal dünyasının, ortaya İstanbul’un tarihi yarımadası gibi bir dünya şaheserini çıkarttığını kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, “Eğer muhayyilenizde bunlar yoksa, irfan ve hikmet yoksa, o zaman ortaya çıkan da maalesef sorunlarla dolu bir takım büyük metropoller ve o metropollerin içerisindeki uyumsuzluklardır.” dedi.

İstanbul Büyük Bir Tahayyül Dünyasının Dışa Vurumudur

İstanbul Medeniyet Üniversitesi çatısı altında büyük bir medeniyetin izlerini sürerken, aynı zamanda büyük bir tahayyül dünyası oluşturmak ve bunu bir tasavvura dönüştürmek gibi bir sorumluluğa da sahip olunduğunu ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti: 

“Aldığımız diplomalar kuru kuruya herhangi bir kitaptan elde edeceğimiz bilgiler, sınavlar sonucu aldığımız notlardan ibaret bir başarıyı yansıtmıyor. Bu diplomalar aynı zamanda büyük bir hayal dünyasını, zengin bir muhayyileyi ve ondan kaynaklanan büyük bir tasavvur dünyasını, yani hayallerini surete dönüştürebilme becerisini ortaya koyabilmemizi ifade ediyor. İstanbul ise bunun örneği olan bir şehir. Tarihi yarımadadaki o ahengi, o muhteşem uyumu ortaya koyan şey sadece mimari deha değildir, mimari bilgi ise hiç değildir. Bir tahayyül dünyası zenginliği ve o tahayyül dünyasının ortaya koymuş olduğu zenginlikten yansıyan bir dışa vurum, onun surete dönmesi, onun bir büyük medeniyet olarak şekillenmesi, bir şiirde, sanatta, mimaride, estetikte, aynı zamanda insanların zihinlerinde ve içlerinde oluşan bu tahayyülün dışa yansımasından ibarettir.” 

İstanbul’un Bir Mekteptir

İstanbul’un dünyanın en güzel şehri olduğuna dikkati çeken Bakan Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“İstanbul belki de Cenabı Allah’ın yarattığı, tam kalbinden en güzel su yolunun geçtiği bir şehirdir. İstanbul Hristiyan dünyası ile Müslüman dünyasını, doğu ile batıyı, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan bir şehirdir. İstanbul medeniyetlerin başkentidir. İstanbul’un her semtinde ayrı bir güzelliğin, her semtinde ayrı bir tarihi geleneğin halen sürdüğü şehirdir. İstanbul farklılıkları tarih boyunca bir arada yaşatabilmeyi başarmış bir şehirdir. Bugün de bütün farklılıkları ile birlikte milyonlarca insana ev sahipliği yapan bir şehirdir. İstanbul bizatihi kendisi mektep olan bir şehirdir. İstanbul’da yaşamış olmak başlı başına bir diploma sahibi olmak, dünyanın hiçbir üniversitesinde verilmemiş olan bir diplomaya sahip olmak demektir.” 

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin düzenlediği mezuniyet töreninde mezun öğrencilere aslında iki tane diploma verildiğini de sözlerine ekleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Bunlardan birisi İstanbul’da yaşamış ve üniversiteyi İstanbul’da okumuş olmanın verdiği bir ayrıcalıktır. İkincisi ise üniversitenin size verdiği, size kariyer basamaklarını tırmanmanın fırsatını sunan, alanınızda elde ettiğiniz diplomadır.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, konuşmasının ardından mezunlara plaketlerinin verildiği ödül töreninde üniversite birincisine ödülünü takdim etti. 

(04.07.2018)  

  • MEDENİYET (1).jpg
  • MEDENİYET (3).jpg
  • MEDENİYET (4).jpg
  • MEDENİYET (2).jpg