BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ’TAN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI TOPLANTISINDA ARAKAN ÇAĞRISI

Bakan Kurtulmuş, Bagladeş Hükümeti’ne Arakanlı Müslümanların istihdamının önünün açılması konusunda ortak proje geliştirilmesi önerisinde bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bangladeş Hükumeti evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış ve bu kardeş ülkeye sığınmış yüz binlerce Arakanlı Müslümana ev sahipliği yapıyor.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bangladeş’in başkenti Dakka’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 10. Turizm Bakanları Konferansı’na katıldı.

Bakan Numan Kurtulmuş, konferans programı kapsamında Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ile görüştü. Bakan Numan Kurtulmuş, görüşmede Bagladeş Hükümeti’ne Myanmar sınırındaki kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanların istihdamı konusunda ortak çalışma önerisinde bulundu.

Arakanlı Müslümanların çalışma hayatına kazandırılması için Türk iş adamlarının da girişimleri olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, Arakanlıların asgari ücretlerinin yarısının gönüllü Türk iş adamları tarafından karşılanarak Bangladeş’te üretim faaliyetlerine katılmaları yönünde projeler üretilebileceğini söyledi.

Bakan Numan Kurtulmuş, daha sonra Tükiye adına bir sunum yaptı, Bangladeş Hükumetine, Arakanlı Müslümanlara gösterdikleri ev sahipliği dolayısıyla teşekkür etti, “Bangladeş Hükumeti sadece bu önemli etkinliğe değil aynı zamanda evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış ve bu kardeş ülkeye sığınmış yüz binlerce Arakanlı Müslümana da ev sahipliği yapmaktadır.” dedi. 

Konferansın, bölgesel bütünleşme ve sosyoekonomik kalkınma için itici güç olan turizmin potansiyelinin farkına varılması noktasında üye devletler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren önemli bir adım olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, özellikle yoksulluğu azaltmayı hedefleyen, kültürel ve doğal mirasın korunmasını sağlayan sürdürülebilir turizm politikaları üretilmesi konusunda fikir alışverişi yapılmasının önemini vurguladı. 

Dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlasını oluşturan İİT üye ülkelerinin,  gelen turist sayısında yüzde 15’ten az, turizm gelirlerinde ise sadece yüzde 10’luk bir paya sahip olduğunu aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“İİT ülkeleri küreselleşmeden faydalanma açısından en iyi konumda olan ülkeler arasındadır. Bu ülkelerin zengin tarihleri, kültürleri ve turizm potansiyelleri global bir ekonomide etkin bir rekabet için bölgesel bir iş birliğine sağlam bir arka plan oluşturmaya hizmet etmektedir. Gelişen turizm sektörü ve yeni coğrafyalardan gelen ziyaretçiler aracılığıyla oluşan bu büyük avantajımızdan faydalanmak için daha çok çalışmalıyız.”

Turizmin aynı zamanda bir yumuşak güç aracı olduğunu ve dünya barışına katkıda bulunduğunu vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, “Turizm özellikle birçok Batı ülkesinde İslamafobi olarak yayılan yabancı düşmanlığına karşı yapmış olduğumuz mücadelede bize yardımcı olmaktadır.Bu noktada, geçtiğimiz aralık ayında İstanbul’da toplanan İİT Liderleri Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün Filistin’in işgal altındaki başkenti olduğunun tanınması göz ardı edilmemelidir. İİT ülkeleri arasındaki iş birliği ve birlik daha da desteklenmeli ve genişletilmelidir. Bu manada turizm diplomasinin bir aracı olma özelliğine sahiptir. Türkiye Hükumeti adına, Kudüs olayında güçlü bir duruş sergileyen İİT üye ülkelerine tekrar teşekkür ve şükranlarımı iletiyorum.” diye konuştu.

Bakan Numan Kurtulmuş, ayrıca Gambiya Kültür ve Turizm Bakanı Hamat N.K. Bah ve Irak Kültür ve Turizm Bakanı Fryad F. Hassan ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

(06.02.2018)

 • 1.jpeg
 • 11.jpeg
 • 12.jpeg
 • 13.jpeg
 • 2.jpeg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 5.jpeg
 • 6.jpeg
 • 7.jpeg
 • 8.jpeg
 • 9.jpeg