BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“FİLİSTİN DAVASINI SADECE SİYASİ BİR FİKİR DEĞİL, İMANİ BİR VECİBE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Filistin davası etrafında oluşan bu sempatiyi siyasi anlamda sonuç alacak bir noktaya taşımamız lazım ve Filistin’i güçlü bir devlet haline dönüştürmemiz lazım. Biz bütün imkânlarımız ile Filistin davasının yanındayız.”

Bakan Kurtulmuş: “Bu davaya bağlılığımızı sadece siyasi bir fikir olarak değil, imani bir vecibe olarak görüyoruz.”


Bakan Kurtulmuş, “Dünya beşten büyüktür diyorduk bu ispat edilmiş oldu. Ancak işimiz bitmedi esas bundan sonra başlıyor. Filistin davası etrafında oluşan bu sempatiyi siyasi anlamda sonuç alacak bir noktaya taşımamız lazım ve Filistin’i güçlü bir devlet haline dönüştürmemiz lazım.” dedi.  

TBMM ile Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret eden Filistin heyeti için İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen buluşmaya katılan Bakan Kurtulmuş, güçlü bir devlet haline dönüşmesi için bütün imkânlarıyla Filistin davasının yanında oldukları mesajını verdi.

Filistinli esirlerin en kısa sürede kurtarılmasını arzu ettiklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş, heyette yer alan Fedva Berguti aracılığıyla, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan ve Filistin davasının sembol isimlerinden biri olan eşi Mervan Berguti başta olmak üzere bütün esirleri özgür bir şekilde aralarında görmek istediklerini söyledi.   
    
Filistin davasının Türk halkının zihinlerinde ve gönüllerinde daima var olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu davaya bağlılığımızı sadece siyasi bir fikir olarak değil imani bir vecibe olarak görüyoruz. Birleşmiş Milletler’deki son karardan sonra Filistin davasında yeni bir dönemin başladığına inanıyoruz. İslam ülkelerinin bir araya geleceğini ve ABD’nin kararının tersine bir karara imza atacaklarını bundan 20 yıl evvel söyleseydiniz buna inanmazdık. İstanbul toplantısı bunun için tarihi öneme sahip bir toplantıdır ve İslam ülkeleri korkmadan böylesi tarihi bir karara imza atmıştır. Bundan daha önemli olan da ikinci adımdır. İkinci adımda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kararı Birleşmiş Milletler’de de onaylanmış ve böylece ABD’nin kararı yok hükmünde ilca edilmiştir. Dünya beşten büyüktür diyorduk bu ispat edilmiş oldu. Ancak işimiz bitmedi esas bundan sonra başlıyor.”

(26.01.2018)

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg