BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

OSMANLI SULTANLARININ TÜRBELERİ YENİDEN ZİYARETÇİLERLE BULUŞUYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini her şeyi bitmiş olarak 29 Mayıs törenleri sırasında büyük bir etkinlikle açmayı planlıyoruz.” 

Bakan Kurtulmuş: “Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yıl dönümünde restorasyon çalışmalarını yetiştirerek türbesini halkımızın ziyaretine tekrar açmış olacağız.”


İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han’ın restorasyon çalışmaları sürdürülen türbesi fethin 565’inci yıl dönümünde ziyaretçilerle yeniden buluşacak. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da restorasyon çalışmaları sürdürülen Fatih Sultan Mehmet Türbesi ile 2. Abdülhamid Türbesinde incelemelerde bulundu. 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini her şeyi bitmiş olarak 29 Mayıs törenleri sırasında büyük bir etkinlikle açmayı planladıklarını kaydeden Bakan Kurtulmuş, “Asırlar sonra belki de en kapsamlı restorasyonlarından birisi gerçekleştiriliyor.” dedi.  

Çalışmaların uzun süredir büyük bir titizlikle ve aslına uygun olarak sürüldüğüne vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, bugün itibariyle yaklaşık yüzde 90’ının bittiğini söyledi.  

İstanbul’un fatihi ve Osmanlı sultanlarının en önemlilerinden birisi olması dolayısıyla padişahların da bu türbeye büyük önem verdiğini dile getiren Bakan Kurtulmuş, restorasyonun 3. Mustafa zamanındaki son şekline uygun olarak yapıldığını, altın varaklarına kadar titizlikle çalışıldığını, renklerin olduğu gibi korunduğunu ve bu türbenin yaşayan bir mekân haline gelmesini temenni ettiklerini kaydetti. 

2. Abdülhamid Türbesi Vefatının 100. Yılına Hazırlanıyor


İstanbul’un Fatih ilçesinde 2. Mahmut Türbesi olarak bilinen 2. Abdülhamid’in meftun olduğu türbenin oldukça önemli tarihi alanlarımızdan birisi olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yıl dönümünde restorasyon çalışmalarını yetiştirerek türbesini halkımızın ziyaretine tekrar açmış olacağız.” dedi.

Restorasyon çalışmalarının önemli ölçüde bitirildiğine dikkati çeken Bakan Kurtulmuş, buradaki tarihi izlerin ortaya çıkarılasının, kabristanların bile sanat eserine dönüştürüldüğü bu muhteşem ziyaret yerlerinin halkın ve özellikle de genç neslin ziyaretine açılmasının kültürümüzle, sanatımızla, geçmişimizle, geleneğimizle buluşmak bakımından önemli olduğunu söyledi.  

Fatih Sultan Mehmet Türbesi


Türbe Fatih Sultan Mehmet tarafından sağlığında cami ile birlikte yaptırılmış olup, önündeki revak kısmı Sultan 3. Mustafa tarafından yaptırılmış ve türbe içerisinde sadece Fatih Sultan Mehmet Han definli bulunuyor. 

Sanduka üzerinde kutsal emanetlerimizden kabe kuşağı bulunurken, ilk türbe, 1766 yılında meydana gelen büyük depremde harap olmuş. Türbenin yeniden yapılmasına kısa süre sonra başlanmış ve 142 gün gibi kısa bir süre sonra tamamlanmış.  Türbe daha sonra 1782'de Cibali yangınında bir kez daha harap olmuş. Türbenin içinde bulunan bütün eşyalar sanduka ile beraber yanmış.

1. Abdülhamit tarafından türbe tekrar tamir ettirilmiş ve yeni bir sanduka yaptırılarak, üzerine bir de Kâbe örtüsü serilmiş. Sandukanın etrafına gümüşten oymalı zarîf bir şebeke yapılmış. Yenilenen kapı sövesinin üst kısmına 1194/1784-85 tarihli bir de kitabe yerleştirilmiş.

Türbe, Sultan Abdüllaziz tarafından 1865-66 yıllarında bir kez daha tamir ettirilmiş ve iç süslemeleri yenilenmiş.

Restorasyonuna 2015 yılında başlanılan türbenin içinde bulunduğumuz 2018 yılı mayıs ayında, İstanbul’un fetih yıl dönümü olan 29 Mayıs tarihinde açılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Sultan 2. Mahmut Türbesi

2. Mahmut Türbesinin restorasyon çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi kontrolünde 2015 yılı Ağustos ayında başlayarak dış cephe ve kurşunlama işini tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sürdürdüğü çalışmalar artık son safhaya gelmiş bulunuyor.

Türbede Sultan 2. Mahmut, Sultan Abdülaziz, Sultan 2. Abdülhamit ve eşleri ile çocukları olmak üzere toplam 18 sanduka yer alıyor.

Sultan 2. Mahmut Türbesinin girişinde solda Nev-i Fidan Kadın Türbesi bulunurken, içerisinde 11 sanduka var.

TSK’nın Afrin Harekâtı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de düzenlediği harekâta ilişkin basın mensuplarının soruları üzerine, harekâtın Türkiye için bir beka meselesi olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, Çanakkale ve İstiklal savaşlarında vatanı savunmanın Afrin’deki savunmayla aynı şeyi ifade ettiğini kaydetti. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emperyalist güçlerin bölgedeki oyunlarını bozmak üzere orada olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Bu terör örgütleri bu silahları Çarşamba pazarından almadılar. Bu silahlar terör örgütlerine maalesef kast-ı mahsus ile teslim edildi ve Suriye’nin kuzeyinde sadece bir örgüt değil Türkiye’ye karşı da faaliyet gösteren neredeyse bir ordunun oluşumu ortaya çıkmış oldu. Bu doğrudan doğruya Türkiye’ye karşı, bölge haklarına karşı bir tehdittir. Bunu da Türkiye rahatlıkla bertaraf edebilecek güce sahiptir.” dedi.

(26.01.2018)  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg