BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI: BANA SENARYO GETİRSELER 'BÖYLE FİLM Mİ OLUR' DERDİM

Nabi Avcı: Kültür Bakanı olarak bana, “Tanklar sokağa çıkacak, uçaklar Meclis’i bombalayacaklar ancak insanlar tankların önüne yatacak” diye film senaryosu getirseler, ‘Kardeşim böyle film olur mu, nerede yaşıyoruz?’ derdim.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü’nün yıl dönümünde gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu defa gündem kültür sanat değil, FETÖ’nün hain teşebbüsüydü... Sıcak gecenin ilk saatlerinde yaşadıklarını anlatan Bakan Avcı şöyle konuştu: “İstanbul’dayken Saat 21:30 gibi bir gazeteci arkadaşım aradı. Köprüde yaşananları anlatarak, anormal bir durum olup olmadığını sordu. Ben de ‘Terörle ilgili bir ihbar almış olabilirler, haberim yok’ dedim. Ankara’da da benzer şeyler olduğunu söyleyince ‘Bu saatte darbe mi olur’ diye karşılık verdim. Hemen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı aradım. Hakan Bey de askeri bir kalkışma olduğunu, hemen yerimi değiştirmem gerektiğini söyledi.” Evden çıktığında gördüğü tabloyu dile getiren Avcı “Yollar tutulmuştu. Bir yandan da radyodan haberleri takip ediyorduk. Bir yolunu bulup Rumeli yakasına, il merkezine ulaşmaya çalıştık ama her yer kitlenmişti. Bazı haber kanallarıyla bağlantı kurup, Türkiye’de meşru hükümetin duruma hakim olduğu; ama CNN ve BBC gibi bazı yayın organlarının sanki Türkiye’de bir belirsizlik varmış gibi yayın yaptıkları; bunun kesinlikle doğru olmadığı mealinde bir açıklama yaptık” dedi.

Avcı yaşanan hain teşebbüsü hiç beklemediğini kaydederek “Kültür Bakanı olarak bana bir film önerisi gelse; tanklar sokağa çıkacak, insanları ezecekler, uçaklar Meclis’i, kamu ve güvenlik binalarını bombalayacaklar, insanlar tankların üzerine çıkacak, hatta tankların altına yatacaklar diye sahne çizimleri getirilseydi, ‘Kardeşim böyle film olur mu, nerede yaşıyoruz?’ derdim. Ama bu millet tankların önüne de yattı, üzerine de çıktı” ifadelerini kullandı. 

İç Savaş Çıkardı

15 Temmuz’da yapılanları “Türkiye’nin dünyadaki konumunu sınırlandırmak adına, içerideki ajanlarla yürütülen bir işgal operasyonu” olarak tanımlayan Avcı “Eğer başarılı olsalardı Türkiye’de iç savaş çıkardı. Çok kan dökülürdü” diye konuştu.

FETÖ'den Yeni Oyun

Bakan Avcı, mahkemede yargılanan FETÖ’cülerin yeni bir oyun içerisinde olduğunu da söyledi. Örgüt mensuplarının, tüm iç hukuk yollarını tükettikten sonra AİHM’e gideceklerini kaydeden Avcı, “İlk verdikleri ifadeleri kötü muamele altında aldıklarını iddia ederek AİHM’i yanıltabileceklerini düşünüyor olabilirler. Her türlü kılığa girmişlerdir, içeridekilere de ‘Merak etmeyin, AİHM’den biz bu işi halledeceğiz’ demişlerdir. İtirafçı olmalarını önlemek için içeridekilere buna benzer senaryolar; bir takım uyduruk rüya hikâyeleri servis ettikleri de biliniyor” ifadelerini kullandı.

Taksiciler Bırakmak İstemedi

Bakan Avcı o gün yaşadığı bir hatırayı da şöyle anlattı: “Meclis’in toplanacağı haberi gelmişti. Sabah eve geldik. Ankara’ya gitmek için yola çıkacaktık. Bizim mahalledeki taksi durağından şoförler toplanmışlar, ‘Ankara’ya sizi biz götüreceğiz. Biz sizi yalnız yollamayız, konvoy yapacağız’ dediler. Çoğu bire bir tanıdığım taksi şoförleri de değil. Kendimize göre tedbirimiz olduğunu, konvoy hâlinde gidersek hedef olabileceğimizi söyledik. Zor ikna ettim. Yine de ana yola çıkana kadar bize refakat ettiler.”

(Kaynak: Türkiye Gazetesi/Damla PEKER)

(17.07.2017)