BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI'DAN "DÜNYA FİKRÎ MÜLKİYET GÜNÜ" MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Dünya Fikrî Mülkiyet Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Bakan Avcı’nın mesajı şöyledir:

“Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü'ne (WIPO) üye ülkeler tarafından, fikrî mülkiyet hakları alanında farkındalığı artırmak amacıyla, ilk olarak 2000 yılında kutlanması kararlaştırılan "Dünya Fikrî Mülkiyet Günü" her yıl 26 Nisan'da dünya genelinde kutlanmaktadır.

Ülkemizde de her yıl "Dünya Fikrî Mülkiyet Günü'' dolayısıyla meslek birlikleri ve ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu yıl etkinliklere okullarımızın ve öğrencilerimizin de katılımını sağlamak maksadıyla, Milli Eğitim Bakanlığıyla işbirliğine gittik. Yapılan etkinlikler aracılığı ile fikrî mülkiyet sistemimizin desteklenmesi ve toplumsal bilincin yükseltilmesini amaçlıyoruz.

WIPO tarafından bu yılki tema "inovasyonun hayatımıza etkisi" olarak belirlenmiştir.
 
Dünyamızın yeni fikirlerin yapılandırılması ve sanat aracılığıyla her dem değişmeye, gelişmeye, yenilenmeye devam ettiği göz önünde bulundurulduğunda; fikrî haklara verilen değerin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bu nedenle daha güçlü bir iradeyle fikrî hak ihlalleriyle mücadele ediyor, ülkemizin bu alandaki birikimini artırarak devam ettirecek önlemleri alıyor ve hak sahiplerinin haklarını korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Bakanlığımız, bu konuya özel bir önem verdiği için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunumuzu yenilemek üzere taslak çalışmalarımızı tamamladık.

Fikrî haklar alanında yaptığımız düzenlemeler ve yürüttüğümüz çalışmaların uygulamada karşılığını bulmasını, ülkemizi dünyada daha etkin bir konuma taşımasını ve bu alanda toplumsal duyarlılığımızın daha da gelişmesini temenni ediyor, Dünya Fikrî Mülkiyet Gününü kutluyorum."

(26.04.2017)