BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI KARAGÖZ SANATÇISI ORHAN KURT'UN VEFATI DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karagöz sanatçısı Orhan Kurt’un vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Avcı’nın mesajı şöyledir:


“Geleneksel gölge oyunumuz Karagöz’ün usta sanatçısı Orhan Kurt’u yitirmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz.

Karagöz’ün yurt içinde ve dışında, tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilmişti.

Müzikten resime birçok sanat dalında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve kültürel mirasımıza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak olan merhuma Allah’tan rahmet; ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”

Orhan Kurt Kimdir?

1930 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Karagöz sanatının inceliklerini ve tasvir yapımını ustası Ragıp Tuğtekin’den öğrenmiştir. Karagöz’ün yanı sıra güzel sanatların hat ve resim dallarında da çalışmaları bulunmaktadır. Bu özelliği tasvir yapımındaki başarısını olumlu etkilemiştir. Aynı zamanda müzisyen de olan sanatçı Karagöz Musikisinin günümüze aktarılmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Karagöz sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül almış, yurt içi ve yurt dışında Karagöz sanatını başarıyla temsil etmiştir. Kurt, 2008 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilmişti.

Sanatçının cenazesi yarın öğleyin Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy'deki aile kabristanına defnedilecektir.

(27.03.2017)