BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

"TÜRKİYE'YE YÖNELİK TURİZM TALEBİNDE CANLANMA BEKLİYORUZ"

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai: "Türkiye'yi yılda en az bir defa ziyaret ediyorum, hiçbir zaman güvenlik sorunu yaşamadım veya bu konuda birinin şikayet ettiğini duymadım"

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai: "Türkiye'ye yönelik uluslararası turizm talebinde kısa sürede canlanma yaşanacağına inanıyoruz"

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai:  “Turizm sektöründe yaşanan çeşitlilik ve hükümetin gelecek yıllarda da sürdüreceği çabalarla Türkiye, önemli bir destinasyon olarak ön plana çıkan rolünü sürdürebilir"


Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, dünyada güvenlik tehdidi bulunmayan hiçbir ülkenin olmadığına işaret ederek, "Türkiye'yi yılda en az bir defa ziyaret ediyorum, hiçbir zaman güvenlik sorunu yaşamadım veya bu konuda birinin şikayet ettiğini duymadım." dedi.

Çeşitli açıklamalarda bulunan Rifai, Türkiye'nin turistler için köklü ve güçlü bir destinasyon olduğunu söyledi.

Rifai, son dönemde Türkiye'ye gelen turist sayısında azalma yaşanmasına rağmen 2017'de sektörden umutlu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye yönelik uluslararası turizm talebinde kısa sürede canlanma yaşanacağına inanıyoruz. Turizm sektöründe yaşanan çeşitlilik ve hükümetin gelecek yıllarda da sürdüreceği çabalarla Türkiye, önemli bir destinasyon olarak ön plana çıkan rolünü sürdürebilir."

Dünyada güvenlik tehdidinin bulunmadığı hiçbir ülke olmadığının altını çizen Rifai, geçen yıl birçok ülkede yaşanan "karanlık eylemleri" hatırlattı. Rifai, "Türkiye'nin de aralarında bulunduğu saldırı yaşanan birçok destinasyon, kriz sonrasında hızlı bir toparlanma gösterdi. Böyle kriz sonrası toparlanmaya örnek göstermem sorulduğunda, her zaman Atatürk Havalimanı'nın saldırının ardından hemen açılmasını, bu ülkenin trajedinin üstesinden gelmek için güçlü mukavemet ve kararlılık göstermesini anlatıyorum." dedi.

Türkiye'yi yılda en az bir defa ziyaret ettiğini belirten Rifai, "Türkiye'de hiçbir zaman herhangi güvenlik sorunu yaşamadım veya bu konuda birinin şikayet ettiğini duymadım. Tam tersine, Türkiye'yi ziyaret ettiğini bildiğim insanların birçoğu Türkiye'nin ne kadar güvenli ve huzurlu olduğunun altını çiziyor."

Rifai, Türkiye'de kendisini güvende hissettiğini her zaman dile getirdiğini ifade ederek, medeniyetler beşiğinden biri olan Türkiye'de kültürün, müziğin, alışverişin kendine has yanları bulunduğunu kaydetti.

"Uluslararası Turist Sayısında Yüzde 3-4 Artış Bekliyoruz" 

Taleb Rifai, geçen yıl terör saldırılarının da aralarında bulunduğu tüm zorluklara rağmen uluslararası turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 4 artışla 1,2 milyara ulaştığı bilgisini verdi. 2017'de de bu sayıda yüzde 3 ila 4 artış beklediklerini ifade eden Rifai, terör eylemlerinin şüphesiz destinasyonları etkilediğini ancak bu etkilenmenin kısa sürdüğünü vurguladı.

Örgütün başka bir araştırmasına göre de uluslararası turist sayısının bu yıl 1,8 milyara ulaşmasını öngördüklerini belirten Rifai, bunda turizm sektöründe yaşanan değişimlerin, toplumdaki yaşlanan nüfusun ve gelişmekte olan ekonomilerdeki orta sınıfın yükselişinin etkili olduğunu dile getirdi.

Seyahatler Asya-Pasifik'e Kayıyor 

Rifai, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümede turizmi çoktandır katalizör olarak görmeye başladıklarına değinerek, uluslararası turistlerin seyahatlerinin Asya ve Pasifik ülkelerine doğru kaydığına işaret etti. Rifai, Asya-Pasifik'in turizmde halihazırda yıllık yüzde 8 büyüme gösterdiği bilgisini paylaştı.
(17.03.2017)