BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DESTEKLERİYLE ÇEKİLEN KALANDAR SOĞUĞU ASYA PASİFİK FİLM ÖDÜLLERİNE DAMGA VURDU

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yaptığı ve bu yıl  Türkiye Oscar Aday Adayı seçilen Kalandar Soğuğu, Asya’nın Oscarları olarak kabul edilen Asya Pasifik FilmÖdüllerinde (APSA) En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimive Genç Sinema Başarı Ödülü‘nü alarak büyük bir başarıya imza attı.
 
Avustralya'nın Brisbane kentinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen, Rusya’dan Japonya’ya Avustralya’dan Mısır’a kadar 4.5 milyar insanın yaşadığı 70 ülkeyi kapsayan ve dünya film üretiminin yarısını gerçekleştiren bölgenin filmlerinin yarıştığı APSA’da alınan ödüller, Kalandar Soğuğu’nun Oscar yolculuğunda önemli bir adım olacak.
 
Film Konusu: Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.
 
Film Ekibi:
Yönetmen: Mustafa Kara
Senaryo: Mustafa Kara, Bilal Sert
Müzik: Eleonere Fourniau
Görüntü Yönetmeni: Cevahir Şahin, Kürşat Üresin
Oyuncular: Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, Ibrahim Kuvvet, Temel Kara
Yapımcı: Nermin Aytekin
 
Filmin Şu Ana Kadar Aldığı Ödüller: 
Tokyo Film Festivali En iyi Yönetmen, WOWOW TV En iyi film
Haifa Film Festivali;  En iyi film, Film Eleştirmenleri ödülü.
Premier Plans D’angers, Jüri Özel Ödülü
Antalya Film Festivali; Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, En iyi Erkek Oyuncu, En iyi Kadın Oyuncu, , En iyi Müzik Ödülü
İstanbul Film Festivali, En iyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu,  En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu
Hamburg Film Festivali,  Kaleideskop En İyi Film Ödülü
(25.11.2016)

  • KALANDAR (1).jpg
  • KALANDAR (2).jpg
  • KALANDAR (3).jpg