BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ARAP VE TÜRK GENÇLER ELEKTRONİK TURİZM FESTİVALİNDE YARIŞACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Bütün dünyada turizm sektöründe bir daralma oldu global terör saldırıları nedeniyle. Türkiye de bundan payını alıyor."

Bakan Nabi Avcı: "Gerek Rusya'dan gerekse Almanya'dan, İngiltere'den gelen misafirlerimizle ilgili durgunluğu aşma yolunda çalışmalarımız devam ediyor.”
 
Bakan Nabi Avcı: "Arap ve Türk gençlerinin, profesyonellerinin, öğrencilerinin farklı kademelerde yarışacağı, ürünlerini paylaşacağı bir elektronik turizm festivali düzenleyeceğiz."


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, terör nedeniyle dünya turizm sektöründe daralma yaşandığını belirterek,  "Gerek Rusya'dan gerekse Almanya'dan, İngiltere'den gelen misafirlerimizle ilgili durgunluğu aşma yolunda çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Avcı ve Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, heyetlerarası görüşmelerinin ardından Sabancı Öğretmenevinde basın açıklaması yaptı.

Görüşmede Arap ülkeleriyle Türkiye arasında özellikle kültür ve turizm alanındaki işbirliği çalışmalarının daha ileri aşamalara taşınması için neler yapılabileceğini konuştuklarını, bazı stratejik kararlar aldıklarını anlatan Bakan Nabi Avcı, şu bilgileri paylaştı:

"İslam Kalkınma Bankası ile Arap Turizm Örgütü arasında gerek Arap yatırımcıların Türkiye'de özellikle turizm alanında yapacakları yatırımlar gerekse Türk yatırımcıların Arap ülkelerinde yapacakları yatırımları garanti altına alan çok güzel bir anlaşma imzalandı. 

Ülkemize muhtelif Arap ülkelerinden gelen kardeşlerimizin, misafirlerimizin havaalanından başlayarak bütün ülkede ne tür kolaylıklarla karşılanmaları gerektiği konusunda da daha önce başlattığımız çalışmalar vardı, hem onları hem bundan sonra yapılacak çalışmaları gözden geçirdik. Bunun dışında özellikle gençlerimizi, çocuklarımızı ve elektronik alanında çalışan profesyonellerimizi ilgilendiren çok güzel bir projeyi, inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. O da bilgisayar oyunları yarışması. Arap ve Türk gençlerinin, profesyonellerinin, öğrencilerinin farklı kademelerde yarışacağı, ürünlerini paylaşacağı bir elektronik turizm festivali düzenleyeceğiz."

Bakan Nabi Avcı, sağlık turizmi alanında bugüne kadar yapılanları ve bundan sonra yapılacakları da ele aldıklarını belirterek, "İnşallah bunların semerelerini çok kısa zamanda hem Arap ülkelerinde hem Türkiye'de birlikte göreceğimizi ümit ediyorum." dedi.

Soruları da yanıtlayan Bakan Nabi Avcı, Türk yatırımcıların Arap ülkelerinde, Arap yatırımcıların Türkiye'de yaptıkları ve yapacakları yatırımlarla ilgili bazı teşvik tedbirleri bulunduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Uyguladığımız teşvik tedbirleri yerli, yabancı ayrımı gözetmeksizin bazı alanlarda bütün yatırımcılar, işletmeciler için geçerli. Türkiye'de turizm sektöründe son dönemdeki durgunlukları aşmak için yaptığımız teşvik tedbirlerinin içerisinde yabancı yatırımcı ve işletmeciler de var. Dolayısıyla Türk yatırımcıların da Arap ülkelerinde yaptıkları ve yapacakları yatırımlarla ilgili farklı teşvik mekanizmaları var. İslam Kalkınma Bankası ile Arap Turizm Örgütü arasında imzalanan anlaşmanın getirdiği yenilik, Arap yatırımcıların Türkiye'de, Türk yatırımcıların Arap ülkelerinde yaptıkları yatırımların Arap Turizm Örgütü tarafından poliçelerinin garanti altına alınması. Dolayısıyla artık yatırımcılar, her konuda Arap Turizm Örgütünün garantisi altında çalışacaklarının bilinciyle yatırımlarını artırabilecek."

Avrupalı turistlere yönelik bir çalışma olup olmayacağı sorusunu Bakan Nabi Avcı, "Gerek Rusya'dan gerekse Almanya'dan, İngiltere'den gelen misafirlerimizle ilgili durgunluğu aşma yolunda çalışmalarımız devam ediyor. Bütün dünyada turizm sektöründe bir daralma oldu global terör saldırıları nedeniyle. Türkiye de bundan payını alıyor. 'Özellikle Avrupa'dan bir azalma söz konusu mu?' diye sorarsanız, genel olarak Avrupa'da turizm sektöründe görülen en önemli daralmalardan biri, insanlar tatile gitmemeye başladı. Avrupa'da ciddi miktarda turist azalması... Bütün ülkeler bundan etkileniyor. Bugüne kadar en fazla turist çeken ülkelerden biri olduğumuz için biz en fazla etkileniyoruz ama inşallah 2017-2018'den itibaren açılmaya başlayacak." diye yanıtladı.

Bakan Nabi Avcı, Arap turist sayısı ve yatırımcısı konusunda ciddi artış beklendiğini vurguladı.

Rus turist sayısındaki artışa ilişkin bir soru üzerine Bakan Nabi Avcı, Rusya pazarında ciddi bir genişleme olduğunu ve bunun da artarak devam edeceğinin görüldüğünü söyledi.

Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid de 6 yıl önce turizm alanında işbirliğini görüşmek üzere Bursa'da düzenlenen toplantıya, Arap ülkelerinden turizm bakanlarının yanı sıra yatırımcı ve iş adamının katıldığını anlatırken, o günden bu yana Arap ülkeleri ile Türkiye arasında turizm alanındaki işbirliğinin ivme kazandığını aktardı.

Bakan Nabi Avcı ile çeşitli konuları görüştüklerini dile getiren Fehaid, "Yatırımcıların haklarının ve yatırımlarının garanti altına alınması gerek Arap yatırımcısı gerekse Türk yatırımcı için çok yararlı olacak. Tabii burada bizim örgütümüz devreye girip yapılan anlaşmaların uygulamasını ve tarafların haklarını, kazancın transferi başta olmak üzere bir nevi gözetecek, takip edecek. İşletme kredisi gibi maddi destekleri de içine alıyor örgütle İslam Kalkınma Bankası arasında yapılan bu anlaşma." diye konuştu.

Arap Turist Köyü


Bursa'da "Arap Turist Köyü" projesinin hayata geçirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliğinin devam ettiğine değinen Fehaid, bilgisayar oyunları yarışmasını da bir an önce başlatmak istediklerini, yarışma için Milli Eğitim Bakanlığının da devreye gireceğini söyledi.

Fehaid, ziyarette kendisine refakat eden bazı Arap yatırımcıların Türkiye tarafıyla işbirliği anlaşmaları imzaladığını bildirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Karşılıklı yatırımların artması, yaygınlık kazanması, Türklerin Arap dünyasında, Arapların Türkiye'de yatırımlarının artması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile el ele verip, işbirliğimizi devem ettireceğiz. Sağlık turizminde özellikle büyük bir potansiyel var. Onu değerlendirmek için gerekli tedbirleri alacağız. Sağlık turizmi getirisi büyük olan bir alan. Suudi Arabistan bu sektörde yılda 27 milyar dolar gibi bir harcama yapıyor. Büyük ölçüde Türkiye kabul görüyor ve her beklentiye cevap verebilecek olanak, yeteneklere sahip bir ülke. Türkiye, istikrarın hüküm sürmesi ve turizm alanında verilen hizmetler başka ülkeleri geride bırakacak düzeyde olduğu için tercih ediliyor."

(18.11.2016)

 • BANDAR3.jpeg
 • BANDAR5.jpeg
 • BANDAR2.jpeg
 • BANDAR4.jpeg
 • BANDAR6.jpeg
 • BANDARODA.jpg
 • BANDARKAPAK.jpg
 • BANDAR18.jpeg
 • BANDAR17.jpeg
 • BANDAR16.jpeg
 • BANDAR15.jpeg
 • BANDAR14.jpeg
 • BANDAR13.jpeg
 • BANDAR12.jpeg
 • BANDAR11.jpeg
 • BANDAR10.jpeg
 • BANDAR9.jpeg
 • BANDAR8.jpeg
 • BANDAR7.jpeg
 • BANDAR1.jpeg