BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

20. DOSTOYEVSKİ TİYATRO FESTİVALİ'NİN ‘SEYİRCİ BEĞENİ ÖDÜLÜ' DEVLET TİYATROLARINA

Ankara Devlet Tiyatrosunun ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyunu 20. Dostoyevski Tiyatro Festivali’nden 'Seyirci Beğeni Ödülü' aldı.

Rusya’nın Velikiy Novgorad - Staraya Russa şehirlerinde bu yıl 20'ncisi düzenlenen  Dostoyevski Tiyatro Festivalinde Ankara Devlet Tiyatrosunun ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyunu sahnelendi. 

F. M. Dostoyevski Novgorod Akademik Dram Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen uluslararası tiyatro buluşmasında, Rusya'dan Moskova, St. Petersburg, Vologda, Perm, Lipetsk ve İrkutsk şehirlerinin önemli tiyatroları ile Litvanya, İran, Türkmenistan ve Türkiye’den profesyonel tiyatro grupları yer aldı.

Seyircinin Beğenisi 'Yeraltından Notlar' Oyununa


Dostoyevski'nin 'Karamazov Kardeşler', 'Gülünç Bir Adamın Rüyası', 'Suç ve Ceza', 'Beyaz Geceler', 'İkiz, Bobok' ve 'Uysal Kız' gibi önemli eserlerinin uyarlamalarına yer verilen festivalde, profesyonel bir jüri ekibi tarafından, 'Seyirci Beğeni', 'En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu' ile 'En İyi Yardımcı Oyuncu' ödülleri dağıtıldı.  

Geçtiğimiz hafta Rusya'nın Rusiç Kültür Merkezi’nde sahnelenen ve seyircinin de beğeni ile izlediği ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyun yine Rusya’nın önde gelen tiyatro yönetmenleri, tiyatro eleştirmenleri ve Rus devlet tiyatro sanatçıları tarafından oluşan jüri ekibi tarafından 'Seyirci Beğeni Ödülü'ne layık görüldü.

Rusya'da kazandığı bu ödülle başarılarına bir yenisini daha ekleyen Ankara Devlet Tiyatrosunun ülkemizi temsil ettiği festival süresince Dostoyevski'nin eserleri hakkında konferanslar ve okuma günleri de gerçekleştirildi.

(15.11.2016)