BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

73. DEVLET RESİM VE HEYKEL SERGİSİ YARIŞMASI'NIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

Bakanlığımıza bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından, sanatçılarımızın son eserlerini bir arada sergilemek, sanat ortamımıza yeni eserler kazandırmak ve buna bağlı olarak da sanatçılarımızın verimini arttırmak amacıyla, 1939 yılından beri devam eden “Devlet Resim ve Heykel Sergileri Yarışması”nın 73’üncüsü “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anısına” düzenlenmiştir. 

Prof. Dr. Adnan TEPECİK Başkanlığında (Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı), Prof. Fatma AKYÜREK (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi), Hikmet ÇETİNKAYA (Sanatçı), Prof. Dr. Zehra ÇOBANLI (Seramik, Sanatı ve Eğitimi Değişimi Derneği Başkanı), Prof. Dr. Basri ERDEM (Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Tuğrul Emre FEYZOĞLU (Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Zeynep İNANKUR (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Ercan SAĞLAM (Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi) ve Bakanlık temsilcisi Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ’tan oluşan Seçici Kurul yarışmalara verilen eserleri değerlendirmek üzere 11 Ekim 2016 Salı günü İzmir’de, 12 Ekim 2016 Çarşamba günü İstanbul’da, 19 Ekim 2016 Çarşamba günü Ankara’da toplanmıştır.

“Resim”, “Heykel”, “Seramik” ve “Özgün baskı” dallarında Seçici Kurul tarafından 528 eser değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda 12 eserin ödüllendirilmesine ve 88 eserin sergilenmesine (toplam 100 eser) karar verilmiştir. Yarışmanın her bir dalı için ayrı ayrı olmak üzere Başarı Ödülü tutarı (3 adet) 12.500 TL. olan toplam 150.000 TL’dir. Ayrıca, sergilenecek her bir daldaki eserlere ayrı ayrı 300 TL. olmak üzere toplam 26.400 TL. verilecektir. Toplamda 176.400 TL.  para ödülü dağıtılacaktır.

“15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anısına” düzenlenen ve toplam 100 sanatçının eserinin sergileneceği “73. Devlet Resim Heykel Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışının önümüzdeki ay gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

73. Devlet Resim ve Heykel Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi ile ödül alan ve eseri sergilenecek sanatçıların listesi Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer almaktadır.

(26.10.2016)