BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI: “ANADOLU, KENDİ DOĞDUĞU TOPRAKLARDA BİLE DÜŞMANCA KARŞILANAN DİNLERE KUCAK AÇTI”

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: “Anadolu, kendi doğduğu topraklarda bile düşmanca karşılanan dinlere kucak açtı.” 

Bakan Avcı: “İlk Hristiyanlar Anadolu’nun dört bir yanında, örneğin Sümela veya Kapadokya gibi Hıristiyanlık için kuvöz sayılabilecek yerlerde yaşadı, gelişti. Hz. İsa’nın annesi Meryem Anadolu’nun batı kıyılarında huzur bulabildi.”

Bakan Avcı: “Göbeklitepe’de açığa çıkarılan kalıntıların on iki bin yıllık olduğu tahmin ediliyor.”


Kendi doğduğu topraklarda bile düşmanca karşılanan dinlere Anadolu’nun kucak açtığını belirten Bakan Avcı “İlk Hristiyanlar Anadolu’nun dört bir yanında, örneğin Sümela veya Kapadokya gibi Hristiyanlık için kuvöz sayılabilecek yerlerde yaşadı, gelişti. Hz. İsa’nın annesi Meryem Anadolu’nun batı kıyılarında huzur bulabildi.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) tarafından Hollanda'nın Utrecht kentinde düzenlenen “Değişen Toplumda Dini Miras Turizmi Nasıl Artırılır?” temalı Dini Miras ve Turizm Konferansı'nda bir konuşma yaptı. 
Konuşmasına “Avrupalılar Latin Amerika’yı kolonileştirdiler de neden tersi olmadı?" şeklinde başlayan Nabi Avcı, bu sorunun birçok başka biçimde dile getirilerek yüzlerce yıldır pek çok kişiyi meşgul ettiğini ve hala etmeyi sürdürdüğünü söyledi. 

“Mesela Guns, Germs, and Steel’de Diamond, The Future of Capitalism’de Thurow, çok daha yenilerde Why the West Rules -For Now’da Morris de bu soruyu çeşitli biçimlerde sorup, cevaplamaya çalıştılar.” diyen Bakan Avcı, verilen cevapların içinde zaten örtülü olarak var olan bir noktaya dikkati çekmek istediğini belirtti. 

Yaratıcı Fikri En Birleştirici Unsur

“Cortes ve askerleri pek de insan kıymeti bilen insanlarmış gibi görünmüyorlar. Ama yine de Meksikalı rahiplerin tanrılara insan kurban etme törenlerine şahit olduklarında gözlerine inanamamışlardı. Çünkü tanrılara insan kurban etme alışkanlığını binlerce yıl önce terk etmiş bir medeniyetin çocuklarıydılar. Çocuğunu Allah’a kurban edecekken kendisine bir koç yollanmış olan İbrahim’in izinden gidenlerdendiler. Bizi kollayan, gözeten, iyiliğimizi isteyen, müşfik, sevecen bir yaratıcı fikri, bütün Batı medeniyetinin en temel, en birleştirici unsuru olarak görülebilir."

Bugün Hala Siyasi Şiddetten ve Sözde Dini Şiddetten Tümüyle Arınmış Olmayabiliriz

“Pinker’in "The Better Angels of Our Nature" kitabında, şiddetin tarih boyunca nasıl gerilediği etraflıca analiz ediliyor. 

Çok değil birkaç yüzyıl önce, birkaç yüz kilometre güneyde, kafası giyotinle kesilecek rakipler için gösterişli törenler düzenleniyor, dört bir yandan gelen yüzlerce kişinin meraklı bakışları ve tezahüratları altında ölüm hükümleri yerine getiriliyordu. Bugün hala siyasi şiddetten ve sözde dini şiddetten tümüyle arınmış olmayabiliriz. Ama bugün benzer bir ceza verilecek olsa onu dedelerinin iştiyakıyla seyredecek bir kalabalık toplamak hiç mümkün görünmüyor.” 

Dedelerimizden Daha İyiyiz 

“Şiddetin tümüyle üstesinden gelinmediği için bugünkü insanlık kendini suçlu hissetmektedir. 

İnananların daha güçlü olduğunun delillerine her yerde rastlayabilirsiniz. Ama benim ülkemde her yerdekinden daha çok rastlayabilirsiniz. Doğu Karadeniz’in dağlarında, Romalı askerlerin erişemeyeceği yerlere özenle yapılmış Sümela Manastırı'nda veya Kapadokya’da mesela. Roma düzeni ortadan kalktı ama kullarını seven, onları gözeten bir yaratıcı fikri hala canlı.”

Anadolu, Kendi Doğduğu Topraklarda Bile Düşmanca Karşılanan Dinlere Kucak Açtı

“Anadolu kendi doğduğu topraklarda bile düşmanca karşılanan dinlere kucak açtı. İlk Hristiyanlar Anadolu’nun dört bir yanında, örneğin Sümela veya Kapadokya emsali, Hristiyanlık için kuvöz sayılabilecek yerlerde yaşadı, gelişti. Hz. İsa’nın annesi Meryem Anadolu’nun batı kıyılarında huzur bulabildi. Yüzlerce yıl sonra Ayasofya Türkiye topraklarında inşa edildi.”

İslam da Anadolu’da doğmadı ancak Hacı Bektaş, Mevlana Celaleddin Rumi, Hacı Bayram Veli, Şeyh Şaban Veli sayesinde Anadolu’da gelişti. 

Yüzlerce yıl sonra Ayasofya’nın karşısına, Süleymaniye ve Sultanahmet yapıldı. Yahudiler dünyanın dört bir yanında kıyım ve sürgünle karşılaştıklarında da Anadolu’daki Müslümanlar onlara kucak açtı.”

Göbeklitepe’de Açığa Çıkarılan Kalıntıların On İki Bin Yıllık Olduğu Tahmin Ediliyor

"Bizim inancımıza göre İbrahim, Urfa’da Nemrut tarafından ateşe atılmıştı ama Nemrut kazanamadı. Allah, İbrahim’in atıldığı ateşi gül bahçesine çevirip onu kurtarmıştı. Bu olayın gerçekleştiğine inandığımız Urfa’nın yirmi kilometre kadar güneyinde, bildiğiniz gibi, yenilerde muazzam bir arkeolojik keşif yapıldı. Göbeklitepe’de, tapınak olduğu tahmin edilen yapıların kalıntıları açığa çıkarıldı.

Göbeklitepe’de açığa çıkarılan kalıntıların on iki bin yıllık olduğu tahmin ediliyor. Göbeklitepe’yi kazana kadar, inanç sistemlerinin insanoğlu yerleşik düzene geçtikten ve sosyal dokunun karmaşıklaşmasından sonra ortaya çıktığına inanıyorduk. Ama artık biliyoruz ki insanoğlu daha ilk şehirlerini yaparken ilk tapınaklarını da yapmış."

Daha Turizm Yokken İnanç Turizmi Vardı


"Daha turizm yokken inanç turizmi vardı. Herhangi bir lisanda turizm anlamına gelebilecek herhangi bir kelime yokken de inanç turizmi vardı. Aslında bu gerçeği hatırlamak için Göbeklitepe’yi kazmayı beklemek de gerekmiyordu. Bundan altmış yıl önce mesela, yeryüzünde ülkelerarası seyahat edenlerin sayısı yılda elli milyonu bile bulmazken, bu seyahatlerin çok büyük bölümü hac amaçlı, Mekke, Kudüs gibi merkezlere yapılan ziyaretlerden oluşuyordu. İnsanlar çok zor ulaşım ve konaklama şartlarında, sayısız riske katlanarak, bütçelerinde çok büyük bir delik açan hac ziyaretlerini yapıyorlardı."

“Gel, Ne Olursan Ol, Yine Gel” 


“İbrahim’in, Sümela Manastırı'nı inşa edenlerin, Meryem’in, Mevlana’nın ülkesinden hepinize selamlar getirdim. Bilesiniz ki hepsi, Mevlana’nın dilinden, herkesi davet ediyor, Gel, ne olursan ol, yine de gel.” 

(06.10.2016)

  • HOLLANDA1.jpg
  • HOLLANDA2.jpg
  • HOLLANDA4.jpg
  • HOLLANDA5.jpg